Sobota, 21 grudnia
Imieniny: Piotra, Tomasza
Czytających: 8658
Zalogowanych: 82
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Siedlęcin: Wieża w Siedlęcinie atrakcją dla turystów

Poniedziałek, 12 sierpnia 2024, 11:57
Autor: Katarzyna Morańda
Siedlęcin: Wieża w Siedlęcinie atrakcją dla turystów
Fot. FT
Z wyglądu niepozorna wieża kryje unikatowy skarb na skalę światową. Są to mianowicie średniowieczne freski. Pojawił się jednak kłopot. O problemie folwarku dokoła wieży opowiada historyk i senator Marcin Zawiła.

Wieża Książęca w Siedlęcinie jest czynna do zwiedzania codziennie. W sezonie (maj – październik) można ją odwiedzać w godzinach od 9:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 17:30), a poza sezonem (listopad – kwiecień) od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście o 15:30).

Taniej dzięki biletom na zamek

Wcześniej kupione bilety wstępu na Zamki Wleń, Grodziec, Świny, Bolków lub Grodno dają 10% zniżki na wejście do Wieży Książęcej w Siedlęcinie. I odwrotnie: kupując bilety do Wieży w Siedlęcinie również otrzyma się 10% zniżki na zwiedzanie wspomnianych wcześniej zamków. Umożliwia to porozumienie "Na szlaku zamków piastowskich".

Dodatkowo co sobotę w godzinach 10:00-13:00 przy Wieży Książęcej w Siedlęcinie odbywa się “Targ pod Wieżą”, gdzie można zakupić chleby, sery, mąki, warzywa, owoce i różnego rodzaju przetwory.

Początki

Łyk historii... Wieża została wzniesiona z inicjatywy księcia Henryka I Jaworskiego w latach 1313-1315 i jest jedną z największych budowli tego typu w Europie Środkowej.

W jej wnętrzu zachowały się najstarsze w Polsce drewniane stropy, a na drugim piętrze w Wielkiej Sali można podziwiać, wspomniane wcześniej, jedyne na świecie średniowieczne malowidła zachowane in situ. Malowidła te przedstawiają legendę o sir Lancelocie z Jeziora – jednym z rycerzy Okrągłego Stołu.

Po pożarze górnych pięter w XVI wieku, budowlę podwyższono o jedną kondygnację i nakryto nowym czterospadowym dachem. Później wybito nowe okna oraz dodano dwa wykusze latrynowe. W kolejnych stuleciach obiekt wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli aż w XVIII wieku znalazł się w posiadaniu rodu von Schaffgotsch, w którego rękach pozostał aż do 1945 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

24
65%
Cieszy
5
14%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
5%
Złości
5
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
361
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czemu Musk chce być blisko Trumpa?
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Burmistrz i radni kolędują
 
Aktualności
Życzenia od senatora
 
Aktualności
Zginęła w Sobieszowie
 
Aktualności
Dom Różyckiego w Zachełmiu – tu muzyka rodziła się na nowo

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group