- Niestety cały czas ludzie są przekonani, że pobranie szpiku to wbijanie igły w kręgosłup, a przecież to nieprawda – mówi Dominika Dyrda. – W 80 proc. przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej, natomiast szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły – informuje organizatorka.
W Jeleniej Górze jest obecnie ośmioro dawców szpiku. To dużo, biorąc pod uwagę fakt, że dawca zgodny genetycznie zdarza się raz nawet na kilka milionów osób. Ale też mało - biorąc pod uwagę statystyki osób zarejestrowanych w bazie dawców szpiku. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku.
Akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych prowadzi Fundacja DKMS Polska, zarejestrowana w 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Zarejestrować się można również przez internet wchodząc na stronę http://www.dkms.pl.
Każdemu, kto odda komórki macierzyste dając szansę na życie choremu, przysługuje w zależności od ilości pobrań odznaka "Dawcy Przeszczepu" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu".