Środa, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 9969
Zalogowanych: 71
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Chcą zmian w polskiej szkole

Sobota, 25 maja 2024, 9:10
Autor: MJr
- Konieczne są pilne zmiany w polskich szkołach. Podstawa programowa powinna zostać zweryfikowana i unowocześniona. Dziś dzieciom wpaja się w szkołach to samo co 40 lat temu. A chyba nie o to chodzi - mówią organizatorzy kampanii "Otwarci na zmianę" i autorzy listu otwartego w tej sprawie.

"Choć od ćwierć wieku człowiek może w kilka sekund znaleźć dowolną informację w internecie, to dalej spędza 20 lat życia wkuwając na pamięć".

Powyższe hasło przyświeca Fundacji Zwolnieni z Teorii, która prowadzi kampanię "Otwarci na zmianę".

- Chcemy podkreślić konieczność pilnych zmian w polskiej szkole. Kampania promuje integrację umiejętności przyszłości, takich jak innowacyjność, empatia, współpraca czy sprawczość w edukację szkolną, aby lepiej przygotować uczniów do życia i pracy w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości - mówią inicjatorzy kampanii.

Do demonstracji ograniczeń tradycyjnych metod nauczania wykorzystywane są m.in. nowoczesne technologie.

Jednocześnie organizatorzy akcji wzywają do wprowadzenia edukacji, która inspiruje do myślenia krytycznego i rozwiązywania rzeczywistych problemów.

Jak np. w tym przypadku, gdzie już uczniowie IV klasy (11 lat) prezentują trudne przedstawienie "Zagubiony czas". Zostali pochwaleni za profesjonalny występ, którego nie powstydziliby się dorośli aktorzy:

Problem niedostosowanie programu nauczania do rzeczywistości widać również w szkołach ponadpodstawowych. Dość powiedzieć, że w ostatnim rankigu tych szkół jeleniogórski Żerom znalazł się na odległym 211 miejscu. Najwyżej w rankingu z dolnośląskich szkół uplasowało się I LO w Lubinie; na 9 miejscu.

Częściowo do obecnych czasów dostosowują się szkoły prywatne, jednak i one w dużej mierze ograniczone są tzw. podstawą programową (przestarzałą).

List otwarty o przyszłości polskiej szkoły

Internet zmienił świat wokół nas. Od ćwierć wieku możemy w sekundę znaleźć dowolną informację, mimo to dalej spędzamy dwie pierwsze dekady życia, ucząc się w dużej mierze na pamięć. Rozwój sztucznej inteligencji tylko potęguje rozdźwięk między szkołą a rzeczywistością. Stąd czas wspólnie zabrać głos.

Chcemy, by młodzi obywatele byli spełnieni i kompetentni, gotowi do rozwiązywania problemów XXI wieku. To oczywiste, że powinni rozumieć najważniejsze prawa rządzące światem m.in. przyczyny wojen, fotosyntezę, grawitację i procenty. Jednak do rozwiązywania problemów współczesnego świata potrzeba jeszcze kompetencji pozwalających tę wiedzę wykorzystać. Potrzebujemy w szkole miejsca na tzw. kompetencje przyszłości, w których technologia nie zastąpi człowieka, m.in. współpracę, sprawczość, innowacyjność, komunikację, krytyczne myślenie i empatię.

Dlatego apelujemy o pilne zrównoważenie proporcji między wiedzą a umiejętnościami. Trochę mniej teorii, więcej praktyki. Apelujemy o realny czas w szkole na aktywności, które umożliwią uczniom rozwijanie kompetencji przyszłości.

Wiemy, że to możliwe. Setki szkół i tysiące nauczycieli tworzą uczniom przestrzeń na realizację własnych projektów społecznych np. biegów charytatywnych, spotkań z seniorami czy akcji proekologicznych. W ten sposób młodzież poszerza swoją wiedzę o świecie, a jednocześnie nabywa kompetencje przyszłości.

Ta zmiana nie osiągnie jednak masowej skali, dopóki kryterium sukcesu nauczania od przedszkolaka do absolwenta szkoły średniej jest przede wszystkim odtwarzanie z pamięci szczegółowych informacji.

Dlatego proponujemy, aby aktywności uczniów kształtujące kompetencje przyszłości zostały uwzględnione na maturze i w kryteriach rekrutacji na studia. Można to zrobić na szereg sposobów. Od zastosowania przez uczelnie dodatkowych kryteriów rekrutacji uwzględniających osiągnięcia zespołowe kandydatów, po dodanie do matur, np. z przedmiotu biznes i zarządzanie, części polegającej na realizacji projektu w zespole uczniów. Podobnie potrzebujemy kompetencji przyszłości uwzględnionych m.in. na świadectwach, w stypendiach, w rankingach.

Otwórzmy się na zmiany w polskiej szkole. Tylko w ten sposób możemy mieć nadzieję na pokolenie, które odnajdzie się w gwałtownie zmieniającym się świecie.

Podpisano - otwarci na zmiany w polskiej szkole.

Apel można podpisać w internecie na tytul" target="_blank">tej stronie.

Twoja reakcja na artykuł?

11
26%
Cieszy
11
26%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
3
7%
Złości
15
36%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
357
Tak
21%
Nie
60%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
20%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Kiedyś kościół i pałac, a dziś pusty plac i market
 
Aktualności
Będzie więcej wody z ziemi w Cieplicach
 
Aktualności
Złoty medal dla piechowiczanki!
 
112
"Kosił" zaparkowane po kolei
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group