Jelenia Góra: Choroba brudnych rąk znów atakuje
Aktualizacja: Niedziela, 24 września 2017, 4:18
Autor: WAC
- Ostatni przypadek WZW typu A zanotowano w powiecie jeleniogórskim w 2014 roku – mówi kierownik sekcji epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jeleniej Górze Elżbieta Sójkowska. Tymczasem w tym roku mamy już pięć osób, które zachorowały na ten rodzaj żółtaczki oraz siedem podejrzanych w obserwacji.
Jeszcze bardziej niepokojąco wyglądają statystyki dla całej Polski. W 2015 roku na WZW typu „A” w naszym kraju zapadło 41 osób, a rok później 35. Tymczasem do 15 września 2017 r. zanotowano aż 1426 przypadków WZW „A”.
Wirusowe zapalenie wątroby typu „A” jest nazywane chorobą brudnych rąk. Przenosi się głównie drogą pokarmową: poprzez spożycie wody zakażonej przez osoby wydalające wirusa tej choroby z kałem, żywności, np. umytych w zakażonej wodzie warzyw lub owoców lub ryb, owoców morza z wód zanieczyszczonych zakażonymi fekaliami. W rzadkich przypadkach do zakażenia może dojść poprzez bliski kontakt z osobami zakażonymi (chory możne zarażać 14–21 dni przed i ok. 7 dni po wystąpieniu objawów choroby), drogą kontaktów seksualnych i poprzez naruszenie ciągłości tkanek (drogą krwi).
W celu ograniczenia ryzyka zakażenia, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jeleniej Górze zaleca stosowanie się do następujących reguł: ścisłe przestrzeganie podstawowych zasad higieny (regularne mycie rąk po korzystaniu z toalety, używaniu wspólnych przedmiotów np. pieniędzy, sztućców, przed spożywaniem posiłków), utrzymywanie we właściwej czystości urządzeń węzłów sanitarnych (regularna dezynfekcja powszechnie dostępnymi środkami, zawierającymi preparaty chloru), unikanie spożywania produktów żywnościowych (zwłaszcza warzyw, owoców, frutti di mare) nie mytych i nie poddanych skutecznej obróbce termicznej, a także pochodzących z niesprawdzonych źródeł. Zaleca się picie wody i mleka po przegotowaniu. Należy też pamiętać, że na „żółtaczkę” typu A można się zaszczepić.