Hotspot – co to?
Hotspot to fizyczna lokalizacja umożliwiające połączenie się z Internetem, najczęściej za pomocą Wi-Fi, sieci WLAN bądź routera czy modemu. Do udostępniania Internetu można wykorzystać również telefon. Hotspot pozwala na łączność z siecią z niemal każdego urządzenia – zarówno smartfona czy tabletu, jak i laptopa. Stanowi on praktyczne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku osób, które często przebywają poza domem, a potrzebują stałego dostępu do Internetu ze względu na pracę lub naukę. Korzystając z hotspota, można bowiem łączyć się z siecią z wybranego urządzenia niezależnie od aktualnej lokalizacji. Do hotspota można podłączyć jednocześnie określoną liczbę osób – np. dziesięć w przypadku smartfona z systemem Android.
Warto wiedzieć!
Możemy wyróżnić hotspot mobilny, działający bez względu na lokalizację fizyczną, i hotspot przedpłacony, wymagający dokonywania opłat za pobieranie danych.
Jak włączyć hotspota na smartfonie?
Aby uruchomić hotspota na urządzeniu z systemem Android, wystarczy wykonać kilka poniższych kroków:
• Włącz transmisję danych w telefonie.
• Wejdź w ustawienia i przejdź do zakładki Sieci/Połączenia/Sieć i Internet (nazwa może również się w zależności od modelu telefonu).
• Wybierz opcję Hotspot Wi-Fi/Router Wi-Fi/Hotspot i tethering.
• Określ hasło w zakładce Skonfiguruj hotspot Wi-Fi.
• Jeżeli korzystasz z laptopa, wyszukaj na nim nową sieć, wprowadź ustalone hasło, a następnie kliknij Połącz. Jeśli sieć Wi-Fi w telefonie działa, a laptop wciąż nie widzi nazwy hotspota, odśwież listę dostępnych sieci.
Jeżeli natomiast używasz smartfona marki Apple, w celu włączenia hotspota:
• Włącz transmisję danych w smartfonie.
• Zaznacz opcję Hotspot osobisty, a następnie kliknij Udostępnianie Internetu – przez mobilny punkt Wi-Fi.
• Ustaw hasło w funkcji Hasło Wi-Fi.
• Połącz się z punktem dostępu na innym urządzeniu, wybierając wygenerowanego przez telefon hotspota i wpisując ustalone hasło.
Bez względu na model czy producenta smartfona cały proces zajmuje zaledwie kilka sekund.
Co to jest hotspot i tethering?
Wiesz już, czym jest sam hotspot – czas zatem wyjaśnić pojęcie „tetheringu”, które pojawiło się wyżej. Wyrażenia te często są stosowane zamiennie, jednak wcale nie oznaczają tego samego. Tethering dotyczy udostępniania połączenia sieciowego z jednego urządzenia na drugie – zarówno za pomocą Wi-Fi, jak i Bluetooth czy USB. Hotspot to z kolei jedna z metod tetheringu – w tym przypadku to smartfon lub inne urządzenie mobilne tworzy sieć Wi-Fi, a inne urządzenia mogą się do niej podłączyć. Tethering to zatem nic innego jak przenośny hotspot.
Ważne!
Pamiętaj, aby unikać łączenia się z otwartymi sieciami Wi-Fi – niekiedy cyberprzestępcy tworzą sztuczne hotspoty w celu przejęcia dostępu do smartfonów użytkowników. Jeśli w danej chwili nie możesz skorzystać ze sprawdzonej sieci Wi-Fi, wybierz Internet mobilny – np. od nju. Operator gwarantuje aż 100 GB za jedynie 29 złotych miesięcznie – możesz więc cieszyć się niemal nielimitowanym Internetem w telefonie, jednocześnie dbając o swoje bezpieczeństwo.
Czytaj więcej: www.njumobile.pl/artykuly/co-to-jest-hotspot
Czy hotspot z telefonu jest bezpieczny?
Podczas korzystania z hotspota należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo – w przeciwnym razie można narazić się na atak hakerów, utratę ważnych danych czy zainfekowanie urządzenia wirusem. Podstawowym krokiem mającym na celu zwiększenie bezpieczeństwa jest weryfikacja adresów odwiedzanych stron internetowych – powinien on rozpoczynać się od „https://”. Chcąc zabezpieczyć się podczas korzystania z hotspota, warto też oznaczyć połączenie jako publiczne – jest to możliwe w przypadku laptopów czy komputerów z Windowsem. Innym często stosowanym sposobem na zwiększenie ochrony jest połączenie się z VPN.