Środa, 2 kwietnia
Imieniny: Franciszka, Władysława
Czytających: 10406
Zalogowanych: 68
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Psy również leczą; głównie dzieci i seniorów

Poniedziałek, 24 lutego 2025, 13:35
Autor: Justyna Kamińska
Polska: Psy również leczą; głównie dzieci i seniorów
Dogoterapia wsparta uśmiechem pomogła już dla ponad 30 tysięcy osób, głównie dzieci i seniorów. Stałe przebywanie z psem wspomaga leczenie farmakologiczne i pomaga w rozwoju dziecka.

Badania nie pozostawiają bowiem wątpliwości.

Towarzystwo psa pomaga w radzeniu sobie z trudnościami w czasie pobytu w szpitalu. Podobne działanie ma śmiech, o który w polskich szpitalach od 25 lat dbają wolontariusze Fundacji Dr Clown.

I właśnie z połączenia tych dwóch elementów zrodziła się idea współpracy firmy Mars Polska i Fundacji Dr Clown a w konsekwencji uruchomienie ogólnopolskiego programu zajęć dogoterapii połączonej z „terapią śmiechem".

Same korzyści

Kontakt człowieka ze zwierzętami niesie ze sobą bowiem wiele korzyści – nie tylko wspomaga leczenie tabletkami czy syropami, ale także ułatwia radzenie sobie ze stresem, bólem i znacznie poprawia samopoczucie.

Podobne działanie ma śmiech, który dotlenia, odpręża, wspomaga wydzielanie endorfin, umożliwia odreagowanie trudnych emocji i dzięki temu pomaga w powrocie do zdrowia.

I właśnie połączenie tych dwóch elementów stoi za sukcesem ogólnopolskiego programu dogoterapii prowadzonego przez Mars Polska i Fundację Dr Clown, który pomógł już ponad 30 tysiącom małych pacjentów ze szpitali dziecięcych i seniorów z Domów Opieki Społecznej.

Tylko w 2024 roku z dobroczynnej interakcji z psem i terapeutą skorzystało blisko 9 tysięcy osób w 27 szpitalach i 15 DPS-ach w Polsce! Najbliższy Jeleniej Górze ośrodek takiego leczenie jest we Wrocławiu.

Moc merdającego ogona

Zwierzęta (również inne domowe, nie tylko psy), co potwierdzają badania naukowe, mają pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Kontakt z psem wywołuje radość i buduje pozytywne emocje, ponieważ czworonożny przyjaciel ofiaruje bezwarunkową miłość i akceptację, poczucie bezpieczeństwa i szczęścia, co jest ogromnym motywatorem dla dzieci i dorosłych.

Pacjenci szpitalni przewlekle chory przebywając z psem odbierają jego pozytywną energię i z większym zapałem podchodzą np. do ćwiczeń terapeutycznych.

Dlatego dogoterapia, czyli terapia z udziałem odpowiednio przeszkolonego czworonoga, pod czujnym okiem jego opiekuna-dogoterapeuty, to skuteczne wsparcie procesu leczenia i fizjoterapii.

Pomaga pacjentom w sytuacji choroby, motywuje ich do wysiłku potrzebnego w rehabilitacji, oraz aktywizuje seniorów.

Mars Polska z Fundacją Dr Clown od ośmiu lat organizują ogólnopolski program dogoterapii w polskich szpitalach dziecięcych i domach pomocy społecznej, dzięki któremu coraz więcej osób może skorzystać z dobroczynnej interakcji człowiek – zwierzę.

Twoja reakcja na artykuł?

8
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zmiana czasu powinna zostać zniesiona?

Oddanych
głosów
927
Tak
86%
Nie
9%
Jest mi to obojętne
5%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy Trump przehandluje Ukrainę?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Karpniki – BMW uderzyło w drzewo i stanęło w ogniu
 
Inne wydarzenia
Jeleniogórscy wojownicy z kolejnymi medalami
 
Pieniądze
Polska najlepsza w Europie – tylko 2,6 % bezrobocia!
 
Inne wydarzenia
"Mistrz Karkonoszy": Przeżyjmy to okiem kamery
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group