Badania nie pozostawiają bowiem wątpliwości.
Towarzystwo psa pomaga w radzeniu sobie z trudnościami w czasie pobytu w szpitalu. Podobne działanie ma śmiech, o który w polskich szpitalach od 25 lat dbają wolontariusze Fundacji Dr Clown.
I właśnie z połączenia tych dwóch elementów zrodziła się idea współpracy firmy Mars Polska i Fundacji Dr Clown a w konsekwencji uruchomienie ogólnopolskiego programu zajęć dogoterapii połączonej z „terapią śmiechem".
Same korzyści
Kontakt człowieka ze zwierzętami niesie ze sobą bowiem wiele korzyści – nie tylko wspomaga leczenie tabletkami czy syropami, ale także ułatwia radzenie sobie ze stresem, bólem i znacznie poprawia samopoczucie.
Podobne działanie ma śmiech, który dotlenia, odpręża, wspomaga wydzielanie endorfin, umożliwia odreagowanie trudnych emocji i dzięki temu pomaga w powrocie do zdrowia.
I właśnie połączenie tych dwóch elementów stoi za sukcesem ogólnopolskiego programu dogoterapii prowadzonego przez Mars Polska i Fundację Dr Clown, który pomógł już ponad 30 tysiącom małych pacjentów ze szpitali dziecięcych i seniorów z Domów Opieki Społecznej.
Tylko w 2024 roku z dobroczynnej interakcji z psem i terapeutą skorzystało blisko 9 tysięcy osób w 27 szpitalach i 15 DPS-ach w Polsce! Najbliższy Jeleniej Górze ośrodek takiego leczenie jest we Wrocławiu.
Moc merdającego ogona
Zwierzęta (również inne domowe, nie tylko psy), co potwierdzają badania naukowe, mają pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Kontakt z psem wywołuje radość i buduje pozytywne emocje, ponieważ czworonożny przyjaciel ofiaruje bezwarunkową miłość i akceptację, poczucie bezpieczeństwa i szczęścia, co jest ogromnym motywatorem dla dzieci i dorosłych.
Pacjenci szpitalni przewlekle chory przebywając z psem odbierają jego pozytywną energię i z większym zapałem podchodzą np. do ćwiczeń terapeutycznych.
Dlatego dogoterapia, czyli terapia z udziałem odpowiednio przeszkolonego czworonoga, pod czujnym okiem jego opiekuna-dogoterapeuty, to skuteczne wsparcie procesu leczenia i fizjoterapii.
Pomaga pacjentom w sytuacji choroby, motywuje ich do wysiłku potrzebnego w rehabilitacji, oraz aktywizuje seniorów.
Mars Polska z Fundacją Dr Clown od ośmiu lat organizują ogólnopolski program dogoterapii w polskich szpitalach dziecięcych i domach pomocy społecznej, dzięki któremu coraz więcej osób może skorzystać z dobroczynnej interakcji człowiek – zwierzę.