Na takie pomysły wpadły: Stowarzyszenie Unia Izerska w partnerstwie z gminą Leśna oraz Stowarzyszenie Lunaria z Jindrichovic w Czechach.
– Zaprojektowanie drogi rowerowej właśnie w tym miejscu jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem - mówi Zbigniew Leszek, prezes Towarzystwa Izersko-Karkonoskiego.
– Przemawiają za tym względy czysto praktyczne, bo podbudowa jest solidna, a szlak wytyczony. Będzie to najniżej położone graniczne przejście łączące nasz region z Czechami. Obecne połączenie z turystycznym regionem Frydlandu odbywa się drogą Czerniawa-Zdrój-Nové Město pod Smrkem na wysokości prawie 600 m.n.p.m. Planowane połączenie Wolimierza Jindrichovice znajduje się na wysokości niecałych 250 m.n.p.m.
W związku z nowym pomysłem zorganizowało cykl spotkań i happeningów połączonych z wystawą i prezentacją historii oraz przyszłości Kolei Izerskiej Mirsk-Jindřichovice pod Smrkem. Pierwsza publiczna prezentacja i wystawa dotycząca projektu ścieżki rowerowej odbyła się z końcem sierpnia br. w Jindřichovicach pod Smrkem w Czechach.
Druga, w której uczestniczyli jeleniogórscy cykliści, miała miejsce w dniach 10-14 września w budynku byłej stacji kolejowe w Wolimierzu. Chętni mogą ją jeszcze zobaczyć w dniach 17- 23 września br. w Przecznicy. Do dziś (niedziela) wystawa jest też prezentowana w Leśnej.