Znajdujące się w przestrzeni publicznej reklamy, mogą sprawnie oddziaływać na wyobraźnię konsumentów/wyborców, opierając się na bodźcach, trafiających bezpośrednio do odbiorcy, przez co stanowią niezwykle skuteczne narzędzie marketingowe.
Dlatego też bardzo ważne jest, by reklama tego rodzaju była odpowiednio skonstruowana i zaprojektowana, tak, by jak najskuteczniej pełnić swoją rolę.
Tyle książkowa definicja skutecznego plakatu na billboard. Jak jest w rzeczywistości? Ano wieloletnie doświadczenia i badania wskazują, że skuteczność standardowych billboardów, nazwywanych też reklamą wielkoformatową, jest tylko nieco lepsza jak innych form reklamy. Jednakowoż czasem zdarzają się elementy, które wyjątkowo mocniej trafiają w gust odbiorcy (tu: wyborcy).
Nie mylić lubienia ze skutecznością
Należy pamiętać o ostatnich badaniach CBOS, które mówią o tym, że tylko 13 % społeczeństwa lubi takie przekazy. Większość ich nie lubi, gdyż traktują je jako formę zwykłej reklamy jakiegoś produktu. Nie można jednak mylić lubienia ze skutecznością, albowiem aż 31 % ludności zrobiło tak jak widziało gdzieś w reklamie (czy kupiło coś pod wpływem reklamy), z czego aż 77 % nie żałowało później swojej decyzji.