Zgodnie z nowymi wytycznymi ustawy sprawa dotyczy mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych, komunalnych i tych wynajmowanych od właścicieli prywatnych budynków.
Do tej pory właściciele budynków opłaty mogli wyznaczyć co najwyżej na poziomie maksymalnych stawek ustalanych co pół roku przez wojewodę. Zwrócił na to uwagę polski Trybunał Konstytucyjny i Europejski Trybunał Praw Człowieka. Stąd też pomysł na zmianę tego przepisu, w taki sposób by nie ograniczał on wysokości zarobku za wynajem.
W Jeleniej Górze nie ma zbyt wielu właścicieli, którzy mogliby skorzystać z tego przywileju. Nie dotyczy on, bowiem, właścicieli budynków handlowych. Pozostali nie zamierzają zbytnio nadużywać danego im prawa.
– Nie będę podnosił czynszu – mówi Aleksander Korzeniowski, współwłaściciel dwóch budynków przy ulicy Sobieskiego. – Mamy kamienice, które nie wymagają żadnych remontów, czy innych nakładów finansowych. Poza tym wiemy, jaka jest sytuacja na rynku. Jeśli podniesiemy czynsz to wyeliminuje nas konkurencja. Jak na razie mamy kolejkę do naszych mieszkań i nie chcę tego zmieniać – wyjaśnia kamienicznik.
Tymczasem, mimo zapewnień właścicieli, wynajmujący zaczynają się martwić, czy aby od stycznia nie będę musieli dokładać dodatkowej kwoty na mieszkanie.
– Jeśli pojawiają się jakieś zmiany, zawsze istnieje możliwość, że będzie gorzej niż było – mówi pani Ania z Jeleniej Góry. – Tym bardziej, ze ustawa daje więcej przywilejów właścicielom a nie najemcom. Pewnie, że się martwię, wiadomo, że dzisiaj liczy się każdy grosz – dodaje.
Nie wszyscy lokatorzy wynajmowanych od właścicieli mieszkań są tak pesymistycznie nastawieni.
- Na razie mam na rok podpisaną umowę na określona kwotę za czynsz – mówi pan Radosław, który z żoną i dwójka dzieci wynajmuje trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta. Mieszkają w budynku, który nie wymaga jakiś specjalnych nakładów. Sądzą, że obecna kwota czynszu satysfakcjonuje właściciela i niezależnie od zmian w ustawie utrzyma się na tym samym poziomie.
Do tej pory maksymalna stawka za metr kwadratowy w miejscowościach na Dolnym Śląsku to 6 złotych 6 groszy.
Nowe przepisy zezwalają podwyższać czynsz mieszkańcom spółdzielni mieszkaniowych i lokali komunalnych.
Tymczasem spółdzielnie to organizacje non profit, które nie mogą zarabiać. Dlatego nadwyżkę z opłat mieszkańców mogą przeznaczyć jedynie na remonty bloków. Jak wiemy, w Jeleniej Górze w tym zakresie potrzeby są ogromne.
<b> Ile w komunalnych? </b>
– Obecna stawka bazowa czynszu w lokalach komunalnych to 3,06 zł za metr kwadratowy – mówi Lucyna Januszewska, dyrektor Zakładu Gospodarki lokalowej „Południe”.
13 grudnia prezydent miasta zatwierdził uchwałę o podniesieniu czynszu. Propozycja, jaka pojawiła się podczas obrad, to 15 procent. Od kwietnia lokatorzy mieszkań komunalnych należący do miasta Jelenia Góra za metr kwadratowy zapłacą, więc, 3,26.