Podziurawiony asfalt na ul. Drzymały został usunięty w grudniu 2014 roku. W związku z tym, że miasto nie miało pieniędzy na remont, podjęto decyzję o tym, że odsłonięta zostanie ułożona pod nim kostka. Tak też się stało. Jednak z tego rozwiązania nie są zadowoleni ani zmotoryzowani, ani mieszkańcy tej ulicy.
- Kiedy po tej drodze jadą auta dostawcze huk jest taki, że można oszaleć – mówi starsza pani mieszkająca przy tej ulicy. – Nie wiem, kto podjął decyzję o odsłonięciu tej kostki, ale zapraszam pomysłodawców do mnie na kilka godzin. Wtedy zrozumieją w czym jest problem – dodaje. Pan Adam z Drzymały potwierdza słowa sąsiadki i dodaje, że najgorzej jest nocami. – Są noce, kiedy ruch jest tu spory i w ogóle nie można spać – skarży się.
A i kierowcy „psioczą” na kostkę, która jak mówią, była dobra 100 lat temu jak jeżdżono końmi. – Taka kostka może być – jeśli w ogóle - na jakimś deptaku, a nie na takiej ruchliwej ulicy – twierdzi jeden taksówkarzy. – Jeździ się po niej tragicznie, a już nie wspomnę o tym, że jest ona nierówna i wystają nad nią nieoznaczone studzienki – dodaje.
Jak mówi Piotr Dyła, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze, obecnie zaktualizowano dokumentację projektową przebudowy tej ulicy, ale na samą realizację brakuje pieniędzy. Zadanie nie zostało bowiem wpisane do budżetu miasta na ten rok, ale…
- Inwestycja jest planowana w ramach rewitalizacji tego kwartału miasta, na co możemy zdobyć pieniądze zewnętrzne – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Złożymy wnioski, jak tylko ruszy program, czyli najprawdopodobniej w przyszłym roku. Tymczasem musimy jeszcze pamiętać o tym, że na tej ulicy, a także na ul. Flisaków i Świętojańskiej spółka Wodnik planuje przebudowę kanalizacji, co trzeba będzie zrobić przed remontem drogi – dodaje Jerzy Łużniak.
W ramach przebudowy ulicy planowana jest wymiana kanalizacji deszczowej, nowa nawierzchnia i remont schodów prowadzących z ul. Drzymały na wiadukt w ul. Wincentego Pola. Przy schodach ma powstać również oświetlenie. Szacowany koszt inwestycji to około 3 mln zł.