- Ok. godziny 1:00 stawiłam się w izbie przyjęć szpitala przy ul. Ogińskiego, bo potwornie bolał mnie ząb. Poinformowałam pielęgniarkę o mojej dolegliwości, na co usłyszałam że w szpitalu nie przyjmuje stomatolog. Nie chciano mi podać nawet leku przeciwbólowego. Dostałam dwa numery telefonu do pogotowia stomatologicznego. Jeden z nich nie działał, a gdy zadzwoniłam pod drugi, nikt nie odbierał. W szpitalu dostałam, także adres pogotowia stomatologicznego przy ul. Wojska Polskiego, ale było zamknięte - opowiadała pani Dominika.
- Próbowałam również szukać pomocy w dwóch znanych mi przychodniach, niestety nie udało się. A ból był tak silny, że musiałam zadzwonić do mojej dawnej dentystki, która przyjmuje prywatnie. Od razu kazała mi przyjechać. - Przecież jestem ubezpieczona, płacę na służbę zdrowia, więc powinnam otrzymać bezpłatna pomoc, a musiałam udać się do lekarza prywatnie. To nie jest w porządku – podkreślała pani Dominika.
Numer telefonu do stomatologicznej pomocy doraźnej (pogotowia dentystycznego), które znajduje się przy ul. Morcinka 1/1, uległ zmianie, o czym Narodowy Fundusz Zdrowia nie poinformował jeleniogórskiego szpitala.
– Nie mamy takiego obowiązku. Aktualne informacje o pomocy doraźnej znajdują się na stronie internetowej NFZ – powiedziała Wanda Zielińska – Petryków, główny specjalista do spraw praw pacjenta i edukacji medycznej z Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Jednak znalezienie informacji na stronie NFZ nie jest takie proste. Należy wpisać adres internetowy www.nfz-wroclaw.pl, po kliknięciu w obrazek z napisem „Ubezpieczeni, Pacjenci”, po lewej stronie jest napis „Gdzie się leczyć”. Po kliknięciu w napis, przechodzi się na podstronę, gdzie jest m.in. hasło „Wersja uproszczona – produkty kontraktowe”. Następnie należy wybrać z listy „Leczenie stomatologiczne” i nacisnąć przycisk przeglądaj, który znajduje się obok listy. W kratce przy napisie filtr miejscowości należy wybrać „Jelenią Górę” i kliknąć w przycisk przeglądaj, później kliknąć w frazę „Świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej (ryczałt 12 godzin)”.
Po tych wszystkich internetowych manewrach pojawia się informacja, gdzie możemy szukać pomocy. Niestety, nawet na tej stronie nie ma podanych godzin pracy dentysty, a hasło „świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej (12 godzin)” nie każdemu kojarzy się z bezpłatnym pogotowiem stomatologicznym, czynnym w nocy, soboty, niedziele i święta.
Warto zapamiętać, że miejsce tzw. pogotowia dentystycznego może się zmienić. W Jeleniej Górze znajduje się obecnie przy ul. Morcinka 1/1. Dentysta ma obowiązek być pod telefonem codziennie po godz. 18.00 i całodobowo w soboty, niedziele i święta. Najpierw więc należy zadzwonić pod numer telefonu 721 540 775 i zgłosić wizytę.