Piątek, 13 września
Imieniny: Filipa, Jana
Czytających: 24077
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Deszcz spadł na Jelenią Górę – było prawie najgorzej w Polsce

Sobota, 24 sierpnia 2024, 10:04
Autor: Agnieszka Durska/Polska Izba Ubezpieczeń
Polska: Deszcz spadł na Jelenią Górę – było prawie najgorzej w Polsce
Fot. OSP Podgórzyn
W tym tygodniu Jelenia Góra była na trzecim miejscu w Polsce pod względem ilości opadów jednej doby. Najwięcej deszczu spadło w Zamościu, następnie w niektórych rejonach Warszawy, a niechlubne podium uzupełniła Jelenia Góra. W mieście podtopionych zostało wiele dróg, piwnic i niżej położonych obiektów.

Tegoroczny sezon burzowy jest intensywniejszy w porównaniu z rokiem 2022 czy 2023. Latem powodzie błyskawiczne nawiedziły wiele miejsc w Polsce. 19 sierpnia w Jeleniej Górze, w związku z opadami, które tamtej nocy wyniosły aż 146 mm na metr kwadratowy, został wprowadzony alarm przeciwpowodziowy. W powiatach karkonoskim, polkowickim i strzelińskim doszło tego dnia do wielu niebezpiecznych zdarzeń, w których interweniowała straż pożarna. Powodzie błyskawiczne związane z intensywnymi opadami to zjawiska, które są oceniane jako najpoważniejsze ryzyko dla Polski.

Tegoroczny sezon burzowy jest intensywniejszy w porównaniu z rokiem 2022 czy 2023.

19 sierpnia w Jeleniej Górze, w związku z opadami, które tamtej nocy wyniosły aż 146 mm na metr kwadratowy (tego dnia najwięcej w Polsce), został wprowadzony alarm przeciwpowodziowy. W powiatach karkonoskim, polkowickim i strzelińskim doszło tego dnia do wielu niebezpiecznych zdarzeń, w których interweniowała straż pożarna. W kolejnych dniach gorzej było tylko w niektórych cześciach Warszawy oraz w Zamościu.

Obecnie powodzie błyskawiczne związane z intensywnymi opadami to zjawiska, które są oceniane jako najpoważniejsze ryzyko dla Polski.

Betonoza nie sprzyja

Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń „Klimat rosnących strat” w Polsce 60 proc. wszystkich powodzi stanowią powodzie pochodzenia opadowego, czyli z powodu ulewnych deszczów. Ich skutki szczególnie odczuwają mieszkańcy miast (60 proc. populacji kraju), które są obszarami bardzo wrażliwymi na zmiany klimatu, tzw. betonoza.

Okazuje się, że w obliczu gwałtownych burz, które nawiedzają Polskę, i spowodowanych nimi powodzi, ubezpieczenia są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa finansowego.

Powstało nawet nowe określenie jak "powódź miejska". Są one często bardziej intensywne, krótkotrwałe i coraz bardziej niszczycielskie. Rośnie też ich częstotliwość, a ich skutki odczuwamy silniej, z uwagi na postępującą urbanizację miast. Większość Polaków mieszka bowiem na obszarach zurbanizowanych. Ze skutkami miejskich, błyskawicznych powodzi musi mierzyć się więc znaczna część społeczeństwa kraju.

- Im więcej betonu, zabudowanej powierzchni, tym większe szanse, że nawalny deszcz spowoduje powódź. Deszczy nawalnych będzie coraz więcej, więc ryzyko wystąpienia takich powodzi eksperci oceniają jako dominujące w Polsce. Powodzie błyskawiczne mogą zdarzyć się w każdym miejscu, np. na terenach górzystych, gdzie sprzyja im ukształtowanie terenu czy na obszarach miejskich, gdzie sprzyja im właśnie zabetonowanie – mówi Rafał Mańkowski, dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

Ubezpieczenie rozwiązaniem?

Jak pokazuje raport „Klimat rosnących strat”, wiele miast podjęło już intensywne działania adaptacyjne, jednak trudno liczyć na szybkie ich efekty. Zmiana podejścia do planowania przestrzennego w miastach, przebudowa infrastruktury, tworzenie zielonych wysp to działania długofalowe i bardzo kosztowne.

Wydaje się, że obecnie najlepszym rozwiązaniem jest... ubezpieczenie się!

Polska Izba Ubezpieczeń apeluje, by zadbać o to, żeby jak największa część strat związanych z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi była właściwie ubezpieczona.

W sytuacji rosnącego zagrożenia, którego nie da się lekceważyć, posiadanie poduszki finansowej jest niezwykle istotne, a pawdopodobieństwo tego, że kolejne osoby będą ponosić straty związane z powodziami, nieustannie wzrasta. Prewencja jest więc bardzo ważna.

Należy mieć świadomość, że ubezpieczenie to rodzaj niedrogiej gwarancji, że w razie strat, finansowo pomoże ubezpieczyciel.

Pieniądze zgromadzone na walkę ze skutkami powodzi we własnym zakresie lub z pomocą innych ludzi, państwa czy samorządu, to często za mało, by wrócić do normalnego funkcjonowania. Zadbanie o ubezpieczenie z odpowiednią sumą ubezpieczenia jest najlepszym wyjściem w tej sytuacji.

Więcej informacji znajduje się na stronie Polskiej Izby Ubezpieczeń.

.

Twoja reakcja na artykuł?

5
9%
Cieszy
19
33%
Hahaha
4
7%
Nudzi
10
17%
Smuci
1
2%
Złości
19
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
577
Powinien zostać, gdzie jest
57%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
43%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Harris bliżej wygranej, a CPK powstanie tylko... w Niemczech?
 
Rozmowy Jelonki
Zakupy na grobach?
 
Aktualności
Strażacy pomagają cały czas
 
Aktualności
Wysoka woda na Bobrze w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Radomierka wylewa
 
Aktualności
Prosimy o przysyłanie filmików i zdjęć
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group