Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14240
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Deszcz spadł na Jelenią Górę – było prawie najgorzej w Polsce

Sobota, 24 sierpnia 2024, 10:04
Autor: Agnieszka Durska/Polska Izba Ubezpieczeń
Polska: Deszcz spadł na Jelenią Górę – było prawie najgorzej w Polsce
Fot. OSP Podgórzyn
W tym tygodniu Jelenia Góra była na trzecim miejscu w Polsce pod względem ilości opadów jednej doby. Najwięcej deszczu spadło w Zamościu, następnie w niektórych rejonach Warszawy, a niechlubne podium uzupełniła Jelenia Góra. W mieście podtopionych zostało wiele dróg, piwnic i niżej położonych obiektów.

Tegoroczny sezon burzowy jest intensywniejszy w porównaniu z rokiem 2022 czy 2023. Latem powodzie błyskawiczne nawiedziły wiele miejsc w Polsce. 19 sierpnia w Jeleniej Górze, w związku z opadami, które tamtej nocy wyniosły aż 146 mm na metr kwadratowy, został wprowadzony alarm przeciwpowodziowy. W powiatach karkonoskim, polkowickim i strzelińskim doszło tego dnia do wielu niebezpiecznych zdarzeń, w których interweniowała straż pożarna. Powodzie błyskawiczne związane z intensywnymi opadami to zjawiska, które są oceniane jako najpoważniejsze ryzyko dla Polski.

Tegoroczny sezon burzowy jest intensywniejszy w porównaniu z rokiem 2022 czy 2023.

19 sierpnia w Jeleniej Górze, w związku z opadami, które tamtej nocy wyniosły aż 146 mm na metr kwadratowy (tego dnia najwięcej w Polsce), został wprowadzony alarm przeciwpowodziowy. W powiatach karkonoskim, polkowickim i strzelińskim doszło tego dnia do wielu niebezpiecznych zdarzeń, w których interweniowała straż pożarna. W kolejnych dniach gorzej było tylko w niektórych cześciach Warszawy oraz w Zamościu.

Obecnie powodzie błyskawiczne związane z intensywnymi opadami to zjawiska, które są oceniane jako najpoważniejsze ryzyko dla Polski.

Betonoza nie sprzyja

Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń „Klimat rosnących strat” w Polsce 60 proc. wszystkich powodzi stanowią powodzie pochodzenia opadowego, czyli z powodu ulewnych deszczów. Ich skutki szczególnie odczuwają mieszkańcy miast (60 proc. populacji kraju), które są obszarami bardzo wrażliwymi na zmiany klimatu, tzw. betonoza.

Okazuje się, że w obliczu gwałtownych burz, które nawiedzają Polskę, i spowodowanych nimi powodzi, ubezpieczenia są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa finansowego.

Powstało nawet nowe określenie jak "powódź miejska". Są one często bardziej intensywne, krótkotrwałe i coraz bardziej niszczycielskie. Rośnie też ich częstotliwość, a ich skutki odczuwamy silniej, z uwagi na postępującą urbanizację miast. Większość Polaków mieszka bowiem na obszarach zurbanizowanych. Ze skutkami miejskich, błyskawicznych powodzi musi mierzyć się więc znaczna część społeczeństwa kraju.

- Im więcej betonu, zabudowanej powierzchni, tym większe szanse, że nawalny deszcz spowoduje powódź. Deszczy nawalnych będzie coraz więcej, więc ryzyko wystąpienia takich powodzi eksperci oceniają jako dominujące w Polsce. Powodzie błyskawiczne mogą zdarzyć się w każdym miejscu, np. na terenach górzystych, gdzie sprzyja im ukształtowanie terenu czy na obszarach miejskich, gdzie sprzyja im właśnie zabetonowanie – mówi Rafał Mańkowski, dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

Ubezpieczenie rozwiązaniem?

Jak pokazuje raport „Klimat rosnących strat”, wiele miast podjęło już intensywne działania adaptacyjne, jednak trudno liczyć na szybkie ich efekty. Zmiana podejścia do planowania przestrzennego w miastach, przebudowa infrastruktury, tworzenie zielonych wysp to działania długofalowe i bardzo kosztowne.

Wydaje się, że obecnie najlepszym rozwiązaniem jest... ubezpieczenie się!

Polska Izba Ubezpieczeń apeluje, by zadbać o to, żeby jak największa część strat związanych z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi była właściwie ubezpieczona.

W sytuacji rosnącego zagrożenia, którego nie da się lekceważyć, posiadanie poduszki finansowej jest niezwykle istotne, a pawdopodobieństwo tego, że kolejne osoby będą ponosić straty związane z powodziami, nieustannie wzrasta. Prewencja jest więc bardzo ważna.

Należy mieć świadomość, że ubezpieczenie to rodzaj niedrogiej gwarancji, że w razie strat, finansowo pomoże ubezpieczyciel.

Pieniądze zgromadzone na walkę ze skutkami powodzi we własnym zakresie lub z pomocą innych ludzi, państwa czy samorządu, to często za mało, by wrócić do normalnego funkcjonowania. Zadbanie o ubezpieczenie z odpowiednią sumą ubezpieczenia jest najlepszym wyjściem w tej sytuacji.

Więcej informacji znajduje się na stronie Polskiej Izby Ubezpieczeń.

.

Twoja reakcja na artykuł?

5
9%
Cieszy
19
33%
Hahaha
4
7%
Nudzi
10
17%
Smuci
1
2%
Złości
19
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
92
Tak
37%
Nie
43%
Nie mam balkonu
10%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Kultura
Zaśpiewają o lawinie w Karkonoszach
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group