Pula pieniędzy Budżetu Obywatelskiego w mieście pod Szrenicą wynosi w tym roku 200 tys. zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na realizację dwóch zadań o wartości do 100 tys. zł każde. Jak się okazało w terminie określonym regulaminem BO do Urzędu Miejskiego wpłynęły właśnie dwa projekty. Oba też przeszły pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną. Oznacza to, że zarówno projekt zostaną zrealizowane, jednak aby zasadom BO stało się zadość muszą być poddane pod głosowanie mieszkańców. To rozpoczęło się wczoraj (7 luty) o północy, a potrwa do 21 lutego.
Jak informuje zastępca burmistrza Szklarskiej Poręby Zbigniew Misiuk głosowanie mimo że jego wynik i liczba oddanych głosów nie będą miały wpływu na realizację zadań musi się odbyć. W regulaminie budżetu obywatelskiego nie ma po prostu zapisu pozwalającego na odstąpienie od jego przeprowadzenia.
Projekt „Integracyjna strefa kibica” (wartość 94 400 zł) zakłada utworzenie na boisku przy ul. Waryńskiego integracyjnej strefy kibica podzielonej na dwie podstrefy. Pierwsza to miejsce na ognisko, wyposażone w palenisko z rusztem oraz ławki i kosze na śmieci. Będzie to miejsce gdzie będzie się można spotkać, porozmawiać, pooddychać świeżym powietrzem. W drugiej podstrefie umieszczone będą dwa betonowe stoły do ping ponga, dwa betonowe stoły do piłkarzyków, ściana na której będzie zawieszana tarcza do gry w darta ( rzutki ). W obrębie drugiej podstrefy również znajdą się ławki i kosze na śmieci. Planowane jest również postawienie domku narzędziowego, w którym będzie można przechowywać przybory do grania, elementy potrzebne do obsługi ognisk itp.
Celem projektu „Miejski sad owocowy przy szkołach, przedszkolach i żłobku w Szklarskiej Porębie” (wartość 53 067 zł) jest stworzenie tradycyjnych sadów owocowych przy placówkach oświatowych: SP nr 1, Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego, przedszkolach samorządowych nr 1 i 2, oraz samorządowym integracyjnym żłobku w porozumieniu z dyrektorami placówek. Przy każdej z placówek znajduje się niezagospodarowana przestrzeń, w której posadzone zostaną stare sprawdzone i odporne drzewka oraz krzewy owocowe: jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie, porzeczki , maliny, jeżyny. Rośliny zostaną obrane tak, aby okres owocowania umożliwił korzystanie z ich owoców możliwie jak najdłużej. Obecność sadu, przyniesie wiele korzyści całej społeczności, a w szczególności dzieciom i młodzieży. Poszerzy edukację, zwróci uwagę na uprawę zdrowej nieprzetworzonej żywności , uwrażliwi na przyrodę i jej znaczenie. Uczniowie aktywnie będą brali udział przy zakładaniu sadu, wraz z opiekunami i chętnymi rodzicami. Poznają tajniki pielęgnacji drzew i krzewów.