Policjanci jeleniogórskiej drogówki zwracali szczególną uwagę na zachowania niechronionych uczestników ruchu drogowego (pieszych), a także na zachowania kierowców wobec tej grupy osób. Specjalnym nadzorem objęli przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe, gdzie piesi są uprzywilejowani.
Nawet wyprzedzali na przejściu
Efektem prowadzonych działań było zatrzymanie przez policjantów 37 kierujących, którzy popełnili wykroczenia, takie jak, nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie pojazdu na przejściu. Ponadto policjanci zatrzymali 36 pieszych, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów, 2 kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o co najmniej 51 km na godzinę, a także zatrzymali 1 dowód rejestracyjny, 1 poszukiwanego oraz 1 kierującego z zakazem.
Odblask ratuje życie
Pamiętajmy, że to my sami mamy największy wpływ na własne bezpieczeństwo. Stosując się do przepisów i będąc widocznym na drodze, możemy zmniejszyć ryzyko uczestniczenia w zdarzeniu drogowym, a co za tym idzie odniesienia obrażeń czy utraty życia.
Mundurowi często spotykają się z sytuacjami, kiedy piesi czy rowerzyści nie posiadają żadnych elementów odblaskowych. Wystarczy założyć nawet niewielki odblask tak, aby był widoczny dla innych użytkowników dróg i w ten sposób znacząco poprawić swoje bezpieczeństwo.
Rozwaga w cenie
Stosowanie elementów odblaskowych nie wyczerpuje zachowań, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogą stać się bardziej bezpieczni. Policjanci przypominają pieszym, że przez jezdnię należy przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.