Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14401
Zalogowanych: 96
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Emocje na sesji miejskiej

Czwartek, 30 marca 2023, 12:39
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Emocje na sesji miejskiej
Fot. Przemek Kaczałko
Zgodnie z przewidywaniami, najwięcej emocji w porządku obrad LXIV sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry przyniósł punkt dotyczący dokapitalizowania Jeleniogórskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. o kwotę 4,5 mln zł. Tradycyjnie, jeden z radnych wniósł w pewnym momencie wniosek o zamknięcie dyskusji.

Na początek radni przyjęli projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej oraz zmiany w budżecie miasta na 2023 rok. Zrezygnowano w tym roku m.in. z budowy palmiarni w Cieplicach, remontów niektórych ulic czy opracowania koncepcji/PFU budowy hali widowiskowo-sportowej.

Następnie przyjęto projekt uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych mających siedzibę na terenie Miasta Jelenia Góra oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych od dnia 1 września 2023 r. oraz w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych i publicznych szkół specjalnych mających siedzibę na terenie Miasta Jelenia Góra od dnia 1 września 2023 r. Jest to związane z wydaniem zezwolenia na założenie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych "Cosinus" oraz Publicznej Szkoły Policealnej "Cosinus".

Cenną inicjatywą jest też „Program wspierania edukacji uzdolnionych uczniów w Jeleniej Górze", a co za tym idzie - Regulamin przyznawania stypendiów w ramach wspomnianego programu, o czym więcej napiszemy w osobnym artykule.

Przyjęto również uchwałę w sprawie cen i opłat za przewóz osób i bagażu pojazdami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego sp. z o.o. w Jeleniej Górze, gdzie do grona uprawnionych do przejazdu bezpłatnego dołącza się uczniów Hufca Pracy w w wieku 15-25 lat.

Kolejnymi punktami były: Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Jeleniej Góry, przyjęcie Gminnego Programu Rewitalizacji Jeleniej Góry, a także nadanie nazw dla ulic i placów, w tym m.in. Plac Księdza Andrzeja Bokieja, Rondo Wacława Maliszewskiego (u zbiegu ulic Marcinkowskiego, Dworcowej oraz Jagiellońskiej), ulicy hm. Aleksandra Kamińskiego „Kamyka” (niezamieszkały łącznik między Wiejską a Ogińskiego). Przegłosowano również projekt uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2023 rok, projekt uchwały zmieniająca uchwałę w sprawie określenia zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych treningowych na terenie Miasta Jelenia Góra, projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia między powiatami dotyczącego zapewnienia przez Miasto Jelenia Góra wsparcia w mieszkaniu chronionym osobom z terenu Powiatu Karkonoskiego, projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego dotyczącego zapewnienia przez Miasto Jelenia Góra wsparcia w mieszkaniu chronionym osobom z terenu Gminy Siekierczyn.

Ponadto w porządku obraz znalazł się projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przy ulicy Wolności i ulicy Golfowej w Jeleniej Górze, projekt uchwały w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami, projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia Strategii Rozwoju Miasta Jelenia Góra na lata 2024-2034 oraz określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu strategii, w tym trybu konsultacji.

Gorąca dyskusja miała miejsce w początkowej fazie obrad, gdyż punkt dotyczący JTBS został przeniesiony na początek. Przy projekcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii w zakresie wniesienia przez Miasto Jelenia Góra środków pieniężnych w zamian za objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Jeleniogórskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. w Jeleniej Górze. Dyskusja została ukrócona na wniosek radnego Piotra Paczóskiego, którego propozycja zamknięcia debaty znalazła większość wśród głosujących. Emocji nie brakowało również podczas wizyty na sesji lokalnego aktywisty - Marcina Bustowskiego, który miał wiele zastrzeżeń do działań polityków. Przewodniczący ogłaszał kilka przerw, przybyła Straż Miejska i Policja, ale działacz Przebudzonych Konsumentów samowolnie opuścił salę rajców, gdy opowiedział co zarzuca działaczom partyjnym.

Doszło też do drobnych zmian w komisjach stałych Rady Miejskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

9
13%
Cieszy
9
13%
Hahaha
7
10%
Nudzi
2
3%
Smuci
10
14%
Złości
34
48%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
94
Tak
36%
Nie
44%
Nie mam balkonu
11%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Kultura
Zaśpiewają o lawinie w Karkonoszach
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group