Prace plastyczne przygotowane na konkurs „Jest fajnie wszędzie, gdzie bezpiecznie będzie” na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa w życiu codziennym były podsumowaniem cyklu spotkań i pogadanek.
– Podobne szkolenia z zasad bezpieczeństwa prowadzę od pięciu lat zarówno w szkołach, jak i placówkach specjalnych, takich jak Zespół Szkół i Placówek Specjalnych przy ulicy Grottgera. Podsumowaliśmy konkurs plastyczny, w którym wyłoniliśmy zwycięzców, jak i nagrodziliśmy wszystkie dzieci, które wykonały prace. Ich zadaniem było przelanie na papier tego, czego nauczyły się podczas spotkań – mówi Jarosław Branicki starszy radca ds. poradnictwa technicznego z Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze.
Przewodniczącym komisji konkursowej był Mirosław Kocuba, kierownik Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze. – Zasady bezpieczeństwa powinny być w naszej świadomości od najmłodszych lat. Zadaniem naszej instytucji jest troska o bezpieczeństwo pracowników, ale wierzymy, że poprzez takie spotkania ci przyszli pracownicy, będą bardziej wyczuleni na bezpieczeństwo swoje, jak i innych – mówi kierownik jeleniogórskiego oddziału PIP.
Jacek Hamowski, pracownik szkoły, oraz Małgorzata Łasek-Dowiat, wicedyrektor placówki, podkreślają, że dzieci są bardzo otwarte na takie spotkania. Chętnie włączają się do działania i zajęć oraz na długo zapamiętują przekazane im informacje.
– Mieszkają zarówno na wsi jak i w mieście. Stąd potrzeba pokazania im wszystkich zagrożeń, które mogą spotkać w życiu codziennym. Współpracujemy ze wszystkimi instytucjami, które zajmują się bezpieczeństwem, bo wiemy, że nasze dzieci korzystają z takiego praktycznego przekazywanie im wiedzy. Osoby niepełnosprawne, by zrozumieć i zapamiętać pewne zagadnienia, potrzebują ciągłej praktyki i powtarzania poprzez formę plastyczną, manewry strażaków czy spotkania i rozmowy – mówi Małgorzata Łasek-Dowiat.