Dotychczas, to jedyne w Europie tego typu spotkanie filmowe, odbywało się w Świdnicy, jednak nowe władze zrezygnowały z goszczenia festiwalu w swoim mieście. – Wówczas podjąłem rozmowy z prezydentem Marcinem Zawiłą o przeniesieniu Festiwalu do Jeleniej Góry i szybko dostałem pozytywną odpowiedź – mówił podczas wczorajszej (20.02) konferencji Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent Festiwalu Reżyserii Filmowej. – Odpowiedź na pytanie, dlaczego Jelenia Góra jest bardzo prosta. Bo to miasto posiada ogromy potencjał, zarówno gospodarczy, jak i kulturalny, jest położone w pięknym miejscu i jest warte zobaczenia – dodał.
Obecnie trwają rozmowy dotyczące miejsca, w którym odbędzie Festiwal. Rozważane są oczywiście jeleniogórskie teatry: im. C. K. Norwida i Teatr Zdrojowy, ale także JCK, Książnica Karkonoska, a nawet budowane obecnie na Zabobrzu multikino.
- Oglądałem już te obiekty i – poza multikinem, w którym nie chciałbym organizować festiwalu - zachwyciły mnie – mówił Stanisław Dzierniejko. - Nie są one ani za małe, ani za duże i mają niepowtarzalny klimat – dodał.
A – jak podkreślał Artur Żmijewski - taki klimat ma właśnie sam Festiwal Reżyserii Filmowej. – Mimo że festiwal jest okazją do spotkania możliwe szerokiej publiczności z najwybitniejszymi aktorami i twórcami najlepszych filmów, nie jest to wydarzenie masowe. Jest to spotkanie elitarne - podkreślał aktor, który w jednej z edycji festiwalu został nagrodzony „Kryształowym Dzikiem” za współpracę aktora z reżyserem.
Poza nim „Kryształowego Dzika” odebrali już inni cenieni aktorzy: Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Janusz Gajos i Jan Nowicki, a w gronie nagrodzonych reżyserów pojawiły się takie nazwiska jak: Janusz Morgenstern, Krzysztof Zanussi, Sylwester Chęciński czy Kazimierz Kutz. W tym roku do grona laureatów dołączą: reżyser Janusz Majewski oraz aktorka Beata Tyszkiewicz, która zagrała w niemal stu wybitnych filmach.
A w tegorocznej edycji do konkursu głównego nominowano aż 10 reżyserów, w tym Małgorzatę Szumowską (za „Ciało” nagrodzone ostatnio w Berlinie), i Łukasza Polakowskiego (za film „Bogowie”). Wcześniej Złote Dziki przypadły m.in. Pawłowi Pawlikowskiemu za „Idę” (2014’).
Co roku na festiwalu pokazywanych jest około 60 filmów polskiego i światowego kina – w tym najnowsze polskie filmy i oczywiście te nominowane do nagród. - Festiwal nie ograniczy się jednak tylko do oglądania filmów. Będą również warsztaty reżyserskie z Andrzejem Krakowskim, spotkania autorskie, wystawy i wiele innych – wymieniał Stanisław Dzierniejko.
Wszystko to sprawia, że niewątpliwie będzie to jedno z największych wydarzeń promujących Jelenią Górę, bo na poprzednie edycje przyjeżdżało około 18 tysięcy widzów. A ile miasto zapłaci za tę promocję? – To będzie zależało od tego, ile instytucji włączy się w organizację festiwalu. Obecnie trwają na ten temat rozmowy – mówił prezydent Marcin Zawiła. – Liczmy, że nie będzie to więcej, niż 200 tys. zł, ale kosztorys, lokalizacje oraz szczegółowy harmonogram imprezy podamy w kwietniu br. – dodał prezydent.
Film Telewizji StrimeoTV