Statuetki są formą uhonorowania osób oraz instytucji czy też firm szczególnie zasłużonych dla rozwoju turystyki oraz promocji atrakcji turystycznych powiatu. W tym roku były przyznawano je już po raz 21. Od ubiegłego roku nagroda występuje pod nową nazwą „Karkonosz”, która zastąpiła „Liczyrzepa”. Nazwa ta nawiązuje do zmiany nazwy powiatu z jeleniogórskiego na karkonoski, która nastąpiła 1 stycznia 2021 roku.
Grono nominowanych do „Karkonoszy” liczyło w tym roku 25 osób, instytucji oraz firm z branży turystycznej. Z tego grona kapituła, pod przewodnictwem starosty karkonoskiego Krzysztofa Wiśniewskiego wybrała ośmiu laureatów w siedmiu kategoriach.
Na liście nagrodzonych byli: w kategorii „Najefektywniejsza promocja” - Referat Promocji Miasta Szklarska Poręba, „Najlepszy obiekt hotelarsko – turystyczny” - Interferie Sport Hotel Bornit w Szklarskiej Porębie oraz Pałac Łomnica, „Najlepsza promocja zagraniczna” - Zygmunt Berdychowski, „Za całokształt działalności na rzecz turystyki” - Robert Gudowski, „Promocja regionu” - Marcin Zawół, „Najlepszy produkt turystyczny” - Lapońska Wioska Kalevala, „Za kreatywność służącą budowaniu atrakcyjnego wizerunku gminy przyjaznej turystyce w powiecie jeleniogórskim” – Koło Gospodyń Wiejskich w Podgórzynie.
Cieszę się, że w gronie licznie zaproszonych gości możemy się dziś spotkać i wspólnie poświętować - mówi starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski. - Chcemy też podziękować wszystkim osobom związanym z turystyką, bo z niej głównie żyje nasz region. W taki właśnie uroczysty sposób podkreślić zasługi gestorów i osób z branży, które w minionym roku miały wiele problemów finansowych. Ale mimo to znalazły w sobie dużo chęci i determinacji aby oprócz swoich zadań i utrzymania obiektów zadbać o promocję regionu.
Dla reprezentującej Koło Gospodyń Wiejskich w Podgórzynie Danuty Szymajdy nagroda "Karkonosza" jest formą doceniania pracy społecznej prowadzonej przez jej organizację.
Jestem zaskoczona, że ktoś nas zauważył - mówi D. Szymajda. - W 2020 nasze koło będzie obchodzić 20 - lecie swojej pracy charytatywnej. Cały czas pomagamy mieszkańcom Podgórzyna i nie tylko. Działamy głównie na rzecz dzieci.
Jak dodaje Arkadiusz Lipin z Referatu Promocji Urzędu Miasta w Szklarskiej Porębie - działanie na rzecz promocji miasta oraz powiatu w ostatnim bardzo trudnym dla branży roku wymagało sporej inwencji.
Trudno było promować miasto i subregion w momencie gdy był on zamknięty lub półzamknięty - mówi A. Lipin. - Dlatego wymyślaliśmy różne wydarzenia na tarasie, to były hity. Ale była też codzienna, mozolna praca poprzez media społecznościowe i za pomocą marketingu szeptanego. To poskutkowało i do Szklarskiej Poręby przyjechało wielu turystów za co też zostaliśmy docenieni przez branżę turystyczną. Odbieramy sygnały, że to się po prostu sprawdza.