Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 8252
Zalogowanych: 25
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Góry otwarte dla wszystkich

Poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 11:45
Aktualizacja: Środa, 26 sierpnia 2020, 8:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Góry otwarte dla wszystkich
Fot. Przemek Kaczałko
W Hotelu Fenix w Jeleniej Górze odbyła się V Konferencja "Góry otwarte dla wszystkich", organizowana przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych wraz z partnerami. Gościem honorowym wydarzenia był rzecznik praw obywatelskich - Adam Bodnar. Byli też przedstawiciele ministerstwa rozwoju, samorządów, lasów państwowych, parku narodowego i innych organizacji związanych z turystyką.
Przestrzeń publiczna to nie tylko miasta, urzędy, szkoły, uniwersytety, ale także góry. Szlaki można tak przekształcać, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły z nich korzystać, współodczuwać to, co dla nas wszystkich jest ważne - powiedział na wstępie Adam Bodnar, który chwalił rządowy program "Dostępność Plus". - To potężny, poważny program z dobrym finansowaniem, który faktycznie jest nastawiony na realizację praw osób z niepełnosprawnościami - podkreślił rzecznik praw obywatelskich.

W trakcie konferencji poinformowano o planowanej współpracy województw południowej Polski (dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie) oraz świętokrzyskiego, które w zakresie rozwoju turystyki mają wspólny cel, czyli "góry otwarte dla wszystkich". Powołanie "Unii Górskiej" ma nastąpić w niedalekiej przyszłości.

Postanowiliśmy połączyć siły, aby działać na rzecz osób niepełnosprawnych. W grupie łatwiej występować o różne środki, ale także lobbować na rzecz zapisów ustawowych. Góry muszą być udostępnione osobom niepełnosprawnym - zaznaczył Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Ważnym elementem spotkania było wręczenie statuetek "Człowiek Gór 2020", które otrzymali: Adam Bodnar - rzecznik praw obywatelskich, Cezary Przybylski - marszałek województwa dolnośląskiego oraz Jakub Chełstowski - marszałek województwa śląskiego, w którego imieniu nagrodę odebrał przedstawiciel UMWŚ.

Góry to coś, co nie znosi sztuczności. Niech te statuetki stoją na waszych biurkach i ten człowiek, który patrzy w Karkonosze przypomina o tym, że po raz piąty spotkaliśmy się w naszym regionie - mówił Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, który tego dnia otrzymał odznakę za zasługi na rzecz praw człowieka, o czym informowaliśmy w poprzednim artykule.

Wśród gości wydarzenia nie zabrakło dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego, który zaznaczył, że w ostatnich 10 latach KPN zainwestował w szlaki turystyczne ponad 35 milionów złotych.

Od wielu lat realizujemy tę ideę poprzez udostępnianie szlaków różnych grupom społecznym, ale i sprawnościowym. Przypomnę, że już kilkanaście lat temu robiliśmy ścieżkę do Wodospadu Szklarki, która od tamtego czasu była trzykrotnie przebudowana. Druga - jeszcze bardziej spektakularna inwestycja - to szlak z Kopy do Domu Śląskiego, który jest położony na Równi pod Śnieżką (ponad 1400 m n.p.m.). Musimy pamiętać, że to nie tylko kwestia wybudowania szlaku, ale także jego utrzymania w trudnych warunkach atmosferycznych - podkreślił Andrzej Raj, dyrektor KPN, który wśród miejsc, które wymagają modernizacji wymienia m.in. szlak do Schroniska Nad Łomniczką czy w pobliżu Wodospadu Kamieńczyka.

Podczas spotkania Przemysław Wiater z Muzeum Karkonoskiego zarysował plan współpracy muzeów górskich, a wśród nich poza jeleniogórską placówką mają współdziałać instytucje z Żywca, tatrzańskie, bieszczadzkie czy Gór Świętokrzyskich.

Zawiązaliśmy wstępnie związek, który w otwartej (luźnej) formule wpłynie bardzo korzystnie na wymianę pomiędzy tymi placówkami, będzie doskonałą platformą do porozumienia, poznania się i wymiany doświadczeń. Co się z tego urodzi - jeszcze sam nie wiem, bo to wstępna idea, ale mam nadzieję, że uda się to przekuć na konkretną rzeczywistość - powiedział dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Inwestowanie w niepełnosprawność jest inwestowaniem we własną przyszłość, bo każdy z państwa będzie kiedyś miał 70, 80, 90 lat i obyście cali i zdrowi wracali do domu - zakończył Stanisław Schubert, prezes KSON-u.

Konferencja odbyła się pod patronatem marszałka województwa dolnośląskiego - Cezarego Przybylskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

7
50%
Cieszy
3
21%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
29%
Przeraża

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
709
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group