Organizatorami są: dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Krkonošský Národní Park. – Konferencja, w której uczestniczą Polacy i Czesi, odbywa się co trzy lata i prezentowane są na niej najnowsze wyniki badań naukowych dotyczących Karkonoszy oraz sąsiednich pasm Sudetów – wyjaśnia Michał Makowski, rzecznik prasowy KPN.
Jest ona jednocześnie doskonałą platformą wymiany informacji pomiędzy pracownikami naukowymi prowadzącymi badania naukowe po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy oraz dla pracowników obu parków narodowych, zajmujących się zagadnieniami ochrony przyrody.
Pierwsza konferencja naukowa pod hasłem „Geoekologiczne Problemy Karkonoszy” odbyła się w 1991 roku. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był Karkonoski Park Narodowy. Pomysł zrodził się po tym, jak w Karkonoszach utworzono Bilateralny Rezerwat Biosfery UNESCO. Od 1997 roku konferencja organizowana jest naprzemiennie przez czeską i polską stronę. W tym roku wpisuje się ona także w obchody 50-lecia Karkonoskiego Parku Narodowego.