Wtorek, 21 stycznia
Imieniny: Agnieszki, Jarosława
Czytających: 12453
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Grześki" dla seniorów

Środa, 11 października 2023, 6:39
Autor: MJr
Jelenia Góra: "Grześki" dla seniorów
Fot. Przemek Kaczałko
Z Janiną Peikert, szefową Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozmawiamy o nowym roku akademickim, a także o wyjątkowej aktywności jeleniogórskich seniorów.

- Czy można się jeszcze zapisać na zajęcia?

- Niestety, rekrutację zakończyliśmy w połowie września. Przyjęliśmy nieco mniej studentów-seniorów niż w okresie przed pandemią, jednak nadal jest nas sporo – aż 326 osób. W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy nowy, już 24 rok akademicki. Wykład inauguracyjny wygłosił nasz słuchacz prof. dr hab. Andrzej Rapacz, były kierownik Katedry Turystyki jeleniogórskiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego. Zajęcia potrwają tradycyjnie do końca maja.

-Jaka jest historia Waszego Uniwersytetu?

- Karkonoski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2000 r. na mocy uchwały Senatu ówczesnego Kolegium Karkonoskiego (obecna nazwa to Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych), jako jednostka dydaktyczna włączona w struktury Uczelni. Celem działalności KUTW jest ustawiczne kształcenie seniorów, stymulowanie rozwoju ich osobowości, podnoszenie
i utrzymanie sprawności intelektualnej oraz fizycznej, upowszechnienie profilaktyki gerontologicznej, a także integracja społeczności słuchaczy. Cele te Uniwersytet realizuje poprzez ciągle udoskonalany i rozwijany program dydaktyczny, jak również szeroką działalność kulturalno-integracyjną.

-Kto może być słuchaczem waszej uczelni?

- Słuchaczami KUTW mogą być osoby mające uprawnienia emerytalno-rentowe, po nabyciu praw członkowskich (bez względu na poziom wykształcenia). Nasza najstarsza studentka , do niedawna jeszcze aktywna, a obecnie Słuchaczka Honorowa p. Zofia Pieczewska, ma 100 lat. Dziś grupa seniorów mających powyżej 80 lat liczy 26 osób, a niektórzy z nich są bliscy 90-tki. Najmłodsze osoby to 60-latki. Miesięczna płatność wynosi aktualnie 60 zł, choć przez 18 lat udawało nam się utrzymywać niższą kwotę 40 zł. Co prawda Miasto życzliwie dofinansowuje naszą działalność, jednak niemal 80% wszystkich kosztów pokrywamy sami. Na KUTW mogą zapisać się także osoby 50+, ale te obowiązują inne, wyższe stawki opłat.

-Jak wyglądają zajęcia na Waszym Uniwersytecie?

- W roku akademickim prowadzimy wykłady w systemie 2-tygodniowym
z takich dziedzin jak: prawo, medycyna, geografia, literatura, historia, kultura, sztuka, czy ekonomia. Również w cyklu dwutygodniowym prowadzone są zajęcia: sekcji fotograficznej, spotkania ze sztuką poświęcone sztuce współczesnej oraz pracownia grafiki.
Aktualna propozycja programowa obejmuje zajęcia realizowane cyklicznie raz w miesiącu: „Salon Muzyczny” oferujący wiedzę muzyczną ilustrowaną żywą muzyką, bądź koncerty filharmoników jeleniogórskich jak również młodych adeptów muzyki, „Małą Akademię Filmową”, gdzie prezentowany jest wartościowa twórczość filmowa z fachowym, merytorycznym wprowadzeniem, a także 4 różne seminaria: z filozofii, psychologii, historii sztuki i literatury.

-Wasze zajęcia są bardzo zróżnicowane...

- Co tydzień odbywają się lektoraty języka niemieckiego i angielskiego, każdy na czterech poziomach zaawansowania (łącznie 8 grup), nauka języka angielskiego przez piosenki i opowiadania oraz konwersatorium języka francuskiego na dwóch poziomach, gimnastyka chińska tai chi (trzy grupy), bodyart (trzy grupy), gimnastyka usprawniająca (dwie grupy), gimnastyka rehabilitacyjna w basenie (na Termach Cieplickich) taniec solo w grupie (cztery grupy), taniec w kręgu, pracownia malarska, sekcja teatralna, sekcja rękodzieła artystycznego, próby chóru „Cantamus” oraz zespołu tanecznego „Grześki”, pływanie. Oprócz wykładów słuchacz KUTW ma zatem do wyboru 25 różnego rodzaju cyklicznych form aktywności. To szerokie spektrum programowe stwarza każdemu studentowi-seniorowi możliwość zbudowania indywidualnego programu edukacji i rozwoju, zgodnie z własnymi zainteresowaniami i preferencjami, również
w przypadku, gdy odczuwa potrzebę kreatywnej samorealizacji.

- Z jakimi instytucjami w mieście współpracujecie?

- Włączamy się aktywnie (w miarę możliwości) w nurt różnych wydarzeń oraz imprez organizowanych w mieście. We współpracy z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze i Teatrem im. Cypriana Norwida odbywają się „Spotkania z teatrem i muzyką”, w ramach których słuchacze corocznie biorą udział w kilkunastu koncertach symfonicznych i kilku spektaklach teatralnych. Organizowane są również wyjazdy do Opery Wrocławskiej jak również Operetki. Bardzo owocnie współpracujemy z takimi instytucjami jak: Jeleniogórskie Centrum Kultury, Osiedlowy Dom Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych, Książnica Karkonoska, Muzeum Karkonoskie, Muzeum Przyrodnicze. W ciągu roku akademickiego zwiedzamy około 20 wystaw z różnych dziedzin plastyki (rzeźba, malarstwo, grafika, tkanina, fotografia, witraż, instalacje). Organizujemy również w galeriach jeleniogórskich, oraz także poza Jelenią Górą, wystawy (na ogół 4 w ciągu roku) prac artystycznych naszych słuchaczy: malarstwo, linoryty, fotografie.

-Czy macie również jakieś inne spotkania?

- Oczywiście. Co roku odbywa się 5 spotkań integracyjnych z różnych okazji – a do stałych punktów należą: Andrzejki, spotkanie opłatkowe, bal kostiumowy, spotkanie z okazji Dnia Kobiet i piknik tematyczny. Wszystkie one są bardzo pieczołowicie przygotowane przez naszą Radę Samorządu i grono słuchaczy, mają piękną oprawę plastyczną i muzyczną. To one wnoszą w życie Uniwersytetu wiele radości i są znakomitą bazą tworzenia sympatycznej atmosfery i poczucia wspólnoty.

- Również wyjeżdżacie poza Jelenią Górę...

- Tak. W ciągu roku Rada Samorządu organizuje zazwyczaj 7 wycieczek pieszych i 4-5 autokarowych – krajowych i zagranicznych. Uniwersytet nasz ma też stałe, serdeczne kontakty z wieloma uniwersytetami trzeciego wieku w Polsce. Przedstawiciele KUTW uczestniczą w wielu forach senioralnych , konferencjach i kongresach ogólnopolskich.

- Czy prowadzenie uniwersytetu daje Pani satysfakcję?

- Praktycznie każdy statystyczny członek KUTW oprócz uczestnictwa w wykładach bierze udział w czterech wybranych przez siebie formach aktywności intelektualnej, artystycznej lub fizycznej, co pod względem aktywności słuchaczy jest ewenementem w skali kraju! We wszystkich zajęciach zarówno wykładowcy, instruktorzy jak i słuchacze uczestniczą z ogromnym zaangażowaniem wnosząc istotny własny wkład w ich atmosferę i kształt. Nasza kadra to zespół ludzi mądrych, kompetentnych, ambitnych, odpowiedzialnych, asertywnych i empatycznych, po prostu WUNDRTEAM!! Praca z takim zespołem i gronem wspaniałych słuchaczy to przyjemność, satysfakcja i zaszczyt.

Twoja reakcja na artykuł?

28
80%
Cieszy
6
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
244
Tak
20%
Nie
61%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
18%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Będzie więcej wody z ziemi w Cieplicach
 
Aktualności
Złoty medal dla piechowiczanki!
 
112
"Kosił" zaparkowane po kolei
 
Ciekawe miejsca
Zamek Bolczów – dawna siedziba niby rycerzy, ale rabusiów
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group