Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13681
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Hałas zanieczyszcza środowisko

Czwartek, 11 stycznia 2018, 6:33
Aktualizacja: Sobota, 13 stycznia 2018, 12:03
Autor: TS
Region: Hałas zanieczyszcza środowisko
Fot. TS
Dla każdego z nas zanieczyszczenie środowiska to przede wszystkim zanieczyszczenie powietrza, gleby lub wody, a towarzyszący nam każdego dnia hałas to także nic innego jak zanieczyszczenie środowiska.

Nieprzyjemne i uciążliwe dźwięki różnego pochodzenia stały się na tyle powszechne, że już nawet nie zwracamy uwagi jak bardzo są uciążliwe, szkodliwe i obniżają jakość naszego życia. Również skutki zdrowotne i społeczne wywoływane przez hałas trudno nam dostrzec od razu.

Źródła i rodzaje hałasu
Głównym czynnikiem wzrostu hałasu w naszym otoczeniu jest wszechobecny transport komunikacyjny oraz lotniczy. Normy poziomu hałasu przekraczane są praktycznie na wszystkich drogach - krajowych i międzyregionalnych oraz na autostradach. Równie istotnym czynnikiem jest intensywnie rozwijający się transport lotniczy i bliskość lotnisk, stref lądowania i niskich przelotów samolotowych.

Skutki hałasu dla ludzi
Hałas przede wszystkim działa destrukcyjnie na nasz układ nerwowy. Powoduje nadpobudliwość, agresję, zaburzenia koncentracji, bezsenność, uczucie przemęczenia. Negatywnie wpływa na pracę serca, ciśnienie krwi, oddech – przyczynia się do wzrostu liczby zawałów, zaburzenia przemiany materii oraz szybszego starzenia się. Hałas oczywiście niszczy nasz słuch. Społeczeństwu funkcjonującemu w głośnym otoczeniu towarzyszy wzrost chorób zawodowych, a w następstwie kosztów leczenia.

Skutki hałasu i zanieczyszczonego powietrza dla środowiska
W wyniku nadmiernego hałasu środowisko przyrodnicze pozbawione zostaje naturalnej ciszy. Następują zmiany siedlisk wielu gatunków zwierząt. Obniża się jakość i wartość terenów zielonych, które tracą swe walory rekreacyjne i krajobrazowe. Mieszkańcy naturalnie pięknych regionów bezpowrotnie tracą miejsce wypoczynku, co nie pozostaje bez wpływu na ich zdrowie fizyczne i psychiczne.
Hałas wynikający z transportu drogowego wiąże się ściśle z innym zanieczyszczeniem – powietrza. W sytuacji przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń lepiej zatem zrezygnować ze spaceru i pozostać w domu. Warto unikać pieszych wędrówek w okolicach ulic o największym natężeniu ruchu oraz jak najczęściej wyjeżdżać poza miasto, w miejsca w których będziemy mogli pooddychać świeżym i czystym powietrzem, w ciszy i spokoju.

Intensywny rozwój gospodarczy, rozrost miast, zmiany urbanizacyjne oraz zwiększenie znaczenia transportu prywatnego i w przemyśle sprawiają, że walka z zanieczyszczeniami, jakimi są smog i hałas, staje się coraz trudniejsza.

Tworzenie map hałasu i świadome funkcjonowanie w rozwijającym się regionie może być początkiem walki o nasze zdrowie i wyjątkową przyrodę Karkonoszy. Ograniczanie niskiej emisji pozwala chronić piękno Dolnego Śląska i zdrowie jego mieszkańców. Już teraz zadbaj o zdrowie swoje i swoich najbliższych! Ogranicz korzystanie z transportu samochodowego, korzystaj z komunikacji rowerowej lub pieszej. Będzie to miało wpływ na stan zdrowia Twojej rodziny.

Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Publikacja zrealizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego.

Poglądy autorów i treści zawarte w publikacji nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
85
Tak
38%
Nie
44%
Nie mam balkonu
11%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
8%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę
 
Aktualności
Festiwal Światła w Cieplicach – program

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group