Data wczorajszej uroczystości nie była przypadkowa, bo przypadała w rocznicę śmierci nowego patrona szkoły. Uczestnikami tej szczególnej chwili w historii szkoły poza jej społecznością byli przedstawiciele powiatu karkonoskiego, ze starostą Krzysztofem Wiśniewskim na czele, samorządowcy z Piechowic oraz byli dyrektorzy szkoły. Jako że szkoła posiada klasy mundurowe nie zabrakło czynnych oraz emerytowanych żołnierzy, m.in. ze Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników „Radar” oraz Stowarzyszenia Żołnierzy Wojska Polskiego. Szczególnym momentem wczorajszej uroczystości było wręczenie sztandaru przez starostę karkonoskiego Krzysztofa Wiśniewskiego dyrektor szkoły Sylwii Pochłód, a następnie przekazanie go pocztowi sztandarowemu złożonemu z uczniów ZSTiL
To wielkie święto dla szkoły, jej uczniów, nauczycieli i absolwentów – mówi K. Wiśniewski. Jej patronem stał się wybitny Polak, kryptolog i matematyk Marian Adam Rejewski. - Ja osobiście jestem dumy, że uczniowie tej szkoły będą mieli takiego patrona i będą mogli czerpać z niego te wszystkie cechy jakie on reprezentował, czyli dążenie do celu, wytrwałość i wielki patriotyzm. Cieszę się też, że dzień 13 lutego został ustanowiony dniem patrona szkoły.
Dodajmy, że uchwała o nadaniu imienia szkole podjęta przez radnych powiatu karkonoskiego, a odczytana podczas uroczystości przez Starostę Karkonoskiego była potwierdzeniem wyboru dokonanego przez samych uczniów. To oni w głosowaniu spośród trojga kandydatów wybrali jednego z kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy.
Marian Adam Rejewski (ur. 16 sierpnia 1905 w Bydgoszczy, zm. 13 lutego 1980 w Warszawie) – polski matematyk i kryptolog. W 1932 roku wraz z Marianem Zygalskim i Jerzym Różyckim złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Po wybuchu II wojny światowej, został ewakuowany z Polski do Rumunii, a stamtąd dostał się do Francji. Po jej upadku w 1940 roku, po licznych perypetiach (między innymi pobyt w więzieniu w Hiszpanii) ostatecznie w połowie 1943 roku przedostał się do Wielkiej Brytanii. Po wojnie wrócił do Polski. Zamieszkał w Bydgoszczy i pracował w fabryce kabli Kabel Polski, a później w Wojewódzkim Związku Spółdzielni Pracy oraz w Związku Branżowym Spółdzielni Drzewnych. Marian Rejewski zmarł 13 lutego 1980 roku w Warszawie. Został pochowany z honorami wojskowymi na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.