Dwadzieścia prezentacji recytatorskich i jedenaście występów w kategorii poezji śpiewanej przygotowali uczniowie gimnazjów pod opieką swoich nauczycieli. I trzeba przyznać, że trud opłacił się, bo poziom konkursu był bardzo wysoki.
Dziś w „boju na wiersze“ w MDK bronili się laureaci i finaliści ubiegłotygodniowych eliminacji miejskich: Szymon Stęchły, Michał Macur, Wiktoria Pogorzelska z Gimnazjum przy ZSO nr 1 w Jeleniej Górze, oraz Tomasz Lejczak i Krystian Sarzyński z „jedynki“. Recytowali utwory Tuwima, Parlickiego, Leśmiana, Gałczyńskiego i Tennysona.
„Konkurencja“ z regionu (Karpacz, Stara Kamienica, Janowice Wielkie, Mysłakowice, Jeżów Sudecki, Piechowice i Kowary) wypadła celująco imponując zarówno opanowaniem tekstu na pamięć, lecz także umiejętnością interpretacji a nawet próbkami etiud aktorskich. Kamil Rak z Mysłakowic świetnie radził sobie z modulacją głosu w wierszu Sikirickiego „Orzeszek“, zaś Katarzyna Smalec z Karpacza błyskotliwie zaprezentowała „Mścicielkę“ Załuckiego.
Równie „twardo“ walczono w kategorii poezji śpiewanej zdominowanej przez panie. Wystąpiły laureatki ubiegłotygodniowych eliminacji miejskich. Gabriela Gostkowska brawurowo poradziła sobie z „Tangiem na głos i jeszcze jeden głos“, Martyna i Oliwia Gasiulewicz przypomniały wiecznie młody przebój Kabaretu Starszych Panów „Już czas na sen“, Natalia Droń nie uśpiła publiczności ciekawą interpretacją piosenki „Dobranoc, panowie“, Paulina Bocian z odwagą zaśpiewała znanego z wykonania Ewy Demarczyk „Grande Valse Brillante“, zaś Teresa Wiącek lirycznie zmierzyła się z piosenką G. Turnaua „Kto chce, bym go kochała“.
Konkurencja z regionu wypadła jednak równie dobrze. Przy akompaniamencie Wojciecha Zarównego zaprezentowały się piechowiczanki. Paulina Średnicka osłodziła konkurs „Bombonierką“ z repertuaru Turnaua, Natalia Lis podgrzala atmosferę „Łatwopalnymi“ M. Rodowicz, zaś Angelika Soliło przypomniała hit Czesława Niemiena „Obok nas“. Wszystkie wykonawczynie reprezentowały Piechowicki Ośrodek Kultury. Zasłużone brawa dostała także Joanna Faryno z Kowar z śmiałą interpretację „Wariatki“ do tekstu Agnieszki Osieckiej. Barw Karpacza bronili Jakub Dukowicz i Agnieszka Kowalczyk, którym akompaniowała nauczycielka Małgorzata Marciniak.
Tak oto jurorzy (Wiesława Siemiaszko-Zielińska, Danuta Sitek, Krzyszof Zwoliski, Maciej Cytarzyński i Wiesław Kowalewski) mieli twardy orzech do zgryzienia. Komu przyznali statuetki zwycięzców i wyróżnionych ufundowane przez starostę jeleniogórskiego Jacka Włodygę?
Kategoria RECYTACJA:
I miejsce - Michał Macur z Gimnazjum w LO nr 1 Jelenia Góra
I miejsce - Kamil Rak z Gimnazjum Mysłakowice
I miejsce - Katarzyna Smalec z Gimnazjum w Karpaczu
w/w uczniowie zostali zakwalifikowani do eliminacji rejonowych, które odbędą się w Bolesławcu.
II miejsce - Szymon Stęchły z Gimnazjum w LO nr 1 Jelenia Góra
II miejsce - Wiktor Łoś z Gimnazjum Stara Kamienica
II miejsce - Natalia Rozum z Gimnazjum w Jeżowie Sudeckim
III miejsce - Krystian Sarzyński z Gimnazjum nr 1 Jelenia Góra
WYRÓŻNIENIA:
1. Wiktoria Pogorzelska z Gimnazjum w LO nr 1 Jelenia Góra
2. Tomasz Lejczak z Gimnazjum nr 1 Jelenia Góra
3. Szymon Zieliński z Gimnazjum Stara Kamienica
4. Katarzyna Ręcławowicz z Gimnazjum Mysłakowice
5. Dominika Kołodziej z Gimnazjum Mysłakowice
6. Katarzyna Iwańska z Gimnazjum Janowice Wielkie.
Kategoria: "POEZJA SPIEWANA"
I miejsce - Gabriela Gostkowska z Gimnazjum nr 1 Jelenia Góra
I miejsce - Paulina Bocian z Gimnazjum nr 1 Jelenia Góra
I miejsce - Natalia Lis z Gimnazjum Piechowice
Laureaci trzech I miejsc zostali zakwalifikowani do eliminacji rejonowych w Bolesławcu.
II miejce - Natalia Droń z Młodzieżowego Domu Kultury w Jeleniej Górze
II miejsce - Andżelika Soliło z Piechowickiego Ośrodka Kultury w Piechowicach
II Miejsce - Joanna Faryno Gimnazjum Kowary
wyróżnienia:
1. Teresa Wiącek z Gimnazjum nr 1 Jelenia Góra
2. Martyna i Oliwia Gasiulewicz z Gimnazjum w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze
3. Agnieszka Kowalczyk z Gimnazjum w Karpaczu.