Jelenia Góra w rankingu miast na prawach powiatu o największych zmianach w poziomie rozwoju zajęła szóste miejsce.
Karpacz w zestawieniu gmin turystycznych o największych zmianach w potencjale gospodarczym w latach 2010–2013 zdobył miejsce drugie.
Z kolei w rankingu gmin turystycznych o najwyższych zmianach w potencjale finansowym w latach 2010–2013 znalazł się na miejscu ósmym, a w rankingu ogólnym gmin o największych zmianach w poziomie rozwoju w latach 2010–2013 Karpacz zajął miejsce dziewiąte.
W zestawieniu w kategorii największych zmian pod względem jakości życia w latach 2010–2012 Karpacz uplasował się na miejscu piątym, a w kategorii najlepszych gmin turystycznych pod względem tempa rozwoju infrastrukturalnego w latach 2010–2012 znalazł się na miejscu dziesiątym.
Stara Kamienica (dochód na osobę 3 tys. 965 zł), gmina wiejska w powiecie jeleniogórskim, zajęła piąte miejsce w rankingu najlepszych gmin rolniczych o dochodzie wyższym niż 3 300 zł na osobę pod względem tempa rozwoju infrastrukturalnego w latach 2010–2012.
Autorami rankingu są: Zespół Doradców Ekonomicznych firmy “Curulis” i pismo “Wspólnota”. Poszczególne miejsca jednostek samorządu terytorialnego zostały wyznaczone na podstawie procentowych zmian kilku czynników, jakie zaszły o początku kadencji obecnych władz gminnych. Pod uwagę brano również przyrost wielkości absolutnych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Zestawienie może być więc traktowane jako bilans dokonań wójtów, burmistrzów i prezydentów w mijającej kadencji.
Zbadanych zostało 2479 jednostek, czyli wszystkie gminy i miasta na prawach powiatu. - Każda jednostka została porównana w wymiarze gospodarczym, społecznym, infrastrukturalnym i finansowym. Aby zająć wysoką pozycję w rankingu ogólnym, jednostka musiała odznaczać się wysoką pozycją we wszystkich częściach składowych – głosi fragment wstępu do raportu podsumowującego zestawienie.
Aby pokazać zmiany, jakie zaszły w gminach, autorzy zestawienia wykorzystali dane z Ministerstwa Finansów za lata 2012-2013. Zostały one wykorzystane do wyliczenia wskaźników: średniej dynamiki zmian dochodów z podatków i opłat lokalnych, średniej dynamiki dochodów z budżetu Unii Europejskiej do dochodów ogólnych, średniej dynamiki zmian kosztów administracyjnych, średniego kosztu obsługi długu w przeliczeniu na 1 mln kapitału i średniego udziału deficytu w przychodach zwrotnych.