Program powstał z myślą o bezpieczeństwie ludzi chorych – po to, aby umożliwić służbom medycznym szybką i skuteczną pomoc. Jest realizowany w całej Polsce, pod różną postacią. Miasto Jelenia Góra od początku roku wdrożyło „Pudełka życia”. Idea jest bardzo podobna. Koperta życia to zestaw składający się z: plastikowej koperty oznaczonej naklejką, ankiety, naklejki do umieszczenia na drzwiach lodówki.
- Na podstawie ankiety każdy posiadacz koperty życia przygotowuje informację na temat stanu swojego zdrowia: chorób na które cierpi, przyjmowanych lekarstw, skłonności do uczuleń, podaje również numery telefonów do najbliższej rodziny lub opiekunów – wymienia przedstawicielka JSM. – Jest ona szczególnie ważna dla osób samotnych, ale też chorych. Kiedy ratownicy medyczni wchodzą do mieszkania i widzą nieprzytomną osobę, lub kogoś z kim nie ma kontaktu, w kopercie znajdą wszystkie najważniejsze informacje, by jak najszybciej i najskuteczniej pomóc – dodaje.
Robert Pietryszyn z Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze przyznaje, że zarówno koperta życia, jak i pudełko życia to cenne inicjatywy, ale…
- Najważniejsze jest to, by ankieta była rzetelnie wypełniona i na bieżąco aktualizowana oraz leżała w widocznym miejscu i była dobrze oznaczona np. naklejką „Tu jest koperta/ pudełko życia” – mówi kierownik działu medycznego Robert Pietryszyn. – Jest to bardzo pomocne, kiedy z osobą chorą nie ma kontaktu – dodaje.
Koperty życia można odebrać w Administracjach JSM – I i II, a także w Klubie Seniora przy ul. Noskowskiego 10.
- Będą one również dostarczane do mieszkań seniorów przez naszych pracowników, ale nie o wszystkich osobach chorych czy samotnych wiemy, dlatego jeśli ktoś potrzebuje taką kartę, może się po nią zgłosić lub wysłać członka rodziny – mówi Aleksandra Chrzanowska-Frątczak. – Obecnie dzięki sponsorom: przychodni przy ul. Ogińskiego i firmie ubezpieczeniowej, wydrukowaliśmy 3,5 tysiąca takich kopert. Jeśli okaże się, że zainteresowanie jest większe, dodrukujemy je –zapewnia przedstawicielka JSM.