Zmianę nazwy powiatu poprzedziła trwająca prawie rok procedura administracyjna. Jej początkiem było powołanie we wrześniu 2019 roku, zespołu do koordynowania prac w tej sprawie. Kolejnym krokiem było przeprowadzenie konsultacji społecznych, w których większość głosujących poparła koncepcję zmiany nazwy powiatu. Głos w tej sprawie zabrały też rady gmin leżących na terenie powiatu. Pięć z nich (Piechowice, Podgórzyn, Szklarska Poręba, Janowice Wielkie i Jeżów Sudecki) poparły pomysł zmiany nazwy powiatu, dwie były przeciw (Stara Kamienica i Mysłakowice), dwie nie zajęły stanowiska (Kowary i Karpacz). 27 lutego 2020 roku Rada Powiatu Jeleniogórskiego podjęła uchwałę, w której postanowiła wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego z wnioskiem o zmianę nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski. Wreszcie 29 lipca minionego roku premier Mateusz Morawiecki podpisał Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zmiany nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski.
To był bardzo intensywny czas, który wymagał podjęcia mnóstwa różnych działań: konsultacji społecznych, spotkań z organizacjami pozarządowymi, wizyt na sesjach rad gmin - mówi starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski. - Cieszę się, że wszystko kończy się sukcesem. Już w tej chwili słyszę wiele głosów od mieszkańców, którzy również podzielają naszą radość. W tym gronie są też sceptycy, którzy wcześniej krytycznie pochodzili do naszego pomysłu.
Zmiana nazwy przyniesie lepszą rozpoznawalność naszego powiatu i będzie też korzystna promocyjnie – wyjaśnia K. Wiśniewski. - Również mieszkańcy i organizacje pozarządowe chcą się identyfikować z Karkonoszami, umieszczając je w nazwach swoich instytucji. Znamy też liczne produkty regionalne: m.im karkonoskie sery, miody karkonoskie, likiery karkonoskie. Więc to właściwie ludzie zdecydowali, że marką, z którą chcą się identyfikować są Karkonosze.