Piątek, 2 maja
Imieniny: Anatola, Zygmunta
Czytających: 9974
Zalogowanych: 88
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kask budowlany na dobry początek

Poniedziałek, 7 czerwca 2010, 14:29
Aktualizacja: Wtorek, 8 czerwca 2010, 8:01
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Kask budowlany na dobry początek
Fot. TEJO
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
Kask z napisem GABI ZAWIŁA – taki nietypowy prezent na rozpoczęcie rozbudowy Muzeum Karkonoskiego przekazał dziś swojej żonie poseł Marcin Zawiła. – „Zbudowałem” w nim Książnicę Karkonoską. Oby i tu przyniósł szczęście – mówił szef placówki. Po zakończeniu inwestycji MK zyska cenną przestrzeń wystawienniczą i polepszy warunki pracy personelu.

Dziś w ogrodach Muzeum Karkonoskiego świętowano Dzień Muzealnika. Wprawdzie święto to przypada 18 maja, jednak – z powodu planowanego symbolicznego wbicia pierwszego szpadla pod rozbudowę gmachu przy ulicy Matejki 28 – całą uroczystość przeniesiono na dziś. W klimatycznym muzealnym ogrodzie zjawiła się cała „śmietanka” jeleniogórskiego życia społecznego, politycznego i kulturalnego.

Dotarli wspomniany już poseł Marcin Zawiła, przewodniczący rady miasta Hubert Papaj, naczelniczka wydziału kultury magistratu Irena Kempisty, dyrektorki: Biura Wystaw Artystycznych Janina Hobgarska i Muzeum Domu Gerharta Hauptmanna Julita Zaprucka. Był szef archiwum państwowego Ivo Łaborewicz. Pojawili się też sponsorzy: Ryszard Dzięciołowski i współorganizator Karkonoskiego Festiwalu Światła Robert Futerhendler. Jednak najważniejszymi gośćmi byli sami muzealnicy: pracownicy oddziału macierzystego i filialnych MK. Zabrakło przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, który finansuje funkcjonowanie placówki.

Gabriela Zawiła - trzymając w dłoni obrazkek świętego Judy Tadeusza - patrona spraw trudnych i beznadziejnych - witała wszystkich i każdego z osobna dziękując za poświęcenie czasu po długim weekendzie. W tle pachniały podpiekane kiełbaski, skrzydełka i żeberka. Pysznił się smalec w słoju oraz wielkie bochny chleba. Na stołach mieniły się kolorami tęczy smakowite sałatki, a ciasta – swoim wyglądem – nasuwały najsłodsze smakowe skojarzenia. Część smakołyków przygotowali sami muzealnicy. Była też beczka piwa.

Zanim jednak rozpoczęło się ucztowanie, zebranych pobłogosławił ksiądz Bogdan Żygadło, proboszcz miejscowej parafii św. Erazma i Pankracego. Marcin Zawiła wyjął z reklamówki kask budowlany i wręczył go swojej żonie na „dobry początek” inwestycji. Później przedstawiciel firmy OZ-BUD, wykonawca robót, dokonał symbolicznego wbicia szpadla w trawnik muzealnego ogrodu. – Będzie ciężko – powiedział, bo ziemia okazała się niezwykle twarda. Sztych szpadlem wykonali też kolejno: Gabriela Zawiła, ks. Bogdan Żygadło i Marcin Zawiła. Później rozpoczęła się rodzinna biesiada, do której przygrywał zespół Jazz Avenue.

Wkrótce ten jeden z piękniejszych choć ukrytych zakątków Jeleniej G Góry zniknie pod konstrukcją dobudówki. Wejście zostanie usytuowane od strony ul. Matejki, tam, gdzie dziś jest ogrodzenie. Zwiedzający wejdą do szklanego pawilonu, którym zadaszony będzie wspomniany ogród, w tym chałupa karkonoska. Tam zostanie umieszczona recepcja ze sklepikiem i szatnią. Łącznikiem będzie można dojść do nowego skrzydła, które zwiększy powierzchnię placówki o 2411, 74 metrów kwadratowych. Obecnie to 1 063, 70 m kw.

Podczas prac muzeum będzie otwarte. Najpierw rozpocznie się budowa skrzydła, a później – remont starego gmachu. Tu zostaną wymienione wszystkie instalacje oraz okna. Powstaną też nowoczesne pracownie edukacyjne i konserwacji zabytków. Do tego nowy gmach będzie podpiwniczony a w przyziemiu znajdą się magazyny i wjazd dla pojazdów z eksponatami.

Powierzchnia wystawiennicza i magazynowa zwiększy się o ponad 200 procent, a w wyremontowanym muzeum będzie możliwość organizowania wystaw stałych i czasowych z użyciem najnowocześniejszych technik multimedialnych i nowoczesnego sprzętu audiowizualnego. Nowe przestrzenie umożliwią pokazanie tych zbiorów, które – choć bardzo cenne – zalegają z braku miejsca w muzealnych magazynach. Całkowita wartość projektu to ponad 10 milionów 300 tysięcy złotych, z czego prawie pięć i pół miliona pochodzi ze środków UE.

Warto wspomnieć, że zamysły rozbudowy Muzeum Karkonoskiego nie są zasługą jedynie obecnej dyrekcji. Pomysłodawcą inwestycji był jeszcze w latach 70. XX wieku były szef ówczesnego Muzeum Okręgowego nieżyjący już Henryk Szymczak. Po latach projekt odkurzył, dopracował i przetarł administracyjne ścieżki do jego realizacji Stanisław Firszt, poprzedni szef Muzeum Karkonoskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
411
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
32%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
26%
Różnie, to zależy od pory dnia
27%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Młodzi już jeżdżą
 
Koszykówka
Dokonały tego... Złote dziewczyny z Jeleniej Góry!
 
Piłka nożna
Snajper znów trafia, Karkonosze z 3 punktami
 
112
Policjanci uratowali psa z rozgrzanego auta
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group