W spotkaniu uczestniczyła minister Marzena Machałek, senator Krzysztof Mróz, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski, burmistrz Piechowic - Jacek Kubielski, przedstawiciel Kowar oraz władze powiatu karkonoskiego ze starostą Krzysztofem Wiśniewskim na czele.
W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:
- osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
- osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
- osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną.
Projekt się rozwija i dzięki temu będziemy mogli docierać z profilaktyką onkologiczną do jeszcze większej społeczności na terenie Dolnego Śląska - powiedział Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa. - Przekazaliśmy już 5500 testów do przychodni i szpitali dolnośląskich - z tego 2000 już trafiło do Dolnośląskiego Centrum Onkologii i 185 testów wskazało obecność krwi utajonej w kale. U tych 185 osób jest podejrzenie nowotworu, albo zmian, które mogą do tego doprowadzić - dodał M. Krzyżanowski.
Starosta karkonoski podkreślił, że zdrowie jest najważniejsze.
Żebyśmy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem - ważna jest profilaktyka. Mam nadzieję, że program zostanie w przyszłości rozszerzony na kolejne gminy powiatu. W przypadku nowotworów najważniejsza jest wczesna wykrywalność, więc badajmy się, bo zdrowie jest bezcenne - powiedział Krzysztof Wiśniewski.
To ważny projekt dla powiatu, bo ma szansę uratować życie wielu mieszkańcom. W Polsce nowotwór jelita grubego zbiera śmiertelne żniwo, a wczesna diagnoza może doprowadzić do całkowitego wyleczenia - podkreśliła Marzena Machałek, wiceminister edukacji.
Mieszkańcy gminy Piechowice mogą odebrać testy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Kryształowej 49A, a mieszkańcy gminy Kowary w NZOZ Cito-Med przy ul. 1 Maja 2A.
Wcześniej, do programu przystąpiła gmina Mysłakowice.