Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11257
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kolekcjonerstwo krajoznawcze PTTK

Poniedziałek, 15 kwietnia 2024, 10:56
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Kolekcjonerstwo krajoznawcze PTTK
Fot. Krzysztof Tęcza
6 kwietnia 2024 roku w Książnicy Karkonoskiej miało miejsce „Dolnośląskie Spotkanie Krajoznawców” zorganizowane przez Regionalne Kolegium Instruktorów Krajoznawczych „Dolny Śląsk” oraz Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Partnerem imprezy była Książnica Karkonoska.
Celami spotykania były:
- prezentacja osiągnięć kolekcjonerskich i promocja kolekcjonerstwa krajoznawczego
- zapoznanie z działalnością turystyczno-krajoznawczą Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”
- zapoznanie ze stanem opracowania Kanonu Krajoznawczego Dolnego Śląska
- integracja środowiska krajoznawców Dolnego Śląska.

Przybyli instruktorzy z różnych miast

Trzeba przyznać, że sympozjum „Kolekcjonerstwo Krajoznawcze PTTK” cieszyło się dużym powodzeniem. Przybyło na nie niemal 30 osób. Byli to instruktorzy krajoznawstwa z Lubania, Wrocławia, Dusznik-Zdroju, Wałbrzycha, Ząbkowic Śląskich, Kłodzka a także z Gdańska.

Nagrody i wyróżnienia

Spotkanie otworzył prezes Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” Krzysztof Tęcza, który po przywitaniu przybliżył historię turystyki w Jeleniej Górze. Przypomniał jak tworzyły się struktury PTTK oraz zaprezentował sylwetki zasłużonych działaczy turystycznych z naszego terenu. Prezes przypomniał o nadchodzącym jubileuszu 80-lecia działania naszego Oddziału PTTK. W związku z tym wydarzeniem dzieje się wiele dobrego.

Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” został w ostatnim czasie wyróżniony tytułem Zasłużony dla Miasta Jelenia Góra, otrzymał nagrodę Starosty Karkonoskiego „Karkonosz, nagrodę Miasta Szklarskiej Poręby. Ostatnio Rada Miasta Jelenia Góra podjęła uchwałę by terenowi zielonemu przy dworcu kolejowym nadać nazwę „Skwer PTTK”.

Współpraca układa się dobrze

Gospodarz spotkania Jan Lerchert (kierownik Działu Regionalnego Książnicy Karkonoskiej) w swoim wystąpieniu uznał iż współpraca z PTTK od wielu lat układa się bardzo dobrze.

Janusz Turakiewicz – sekretarz Podkomisji Kolekcjonerstwa Krajoznawczego Zarządu Głównego PTTK zapoznał wszystkich ze sprawozdaniem RKIK „Dolny Śląsk” za zeszły rok. Przede wszystkim zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu na stan ilościowy instruktorów krajoznawczych na Dolnym Śląsku. Okazuje się, że w 22 oddziałach mamy w sumie 87 instruktorów rożnych stopni. Dobrą informacją jest ta, że na ogólny stan Zasłużonych Instruktorów Krajoznawstwa wynoszący siedem osób aż dwóch umocowanych jest w naszym oddziale PTTK.

Będzie "Kanon krajoznawczy Dolnego Śląska"

Jednym z punktów spotkania było wystąpienie Jacka Potockiego, który przedstawił stan zaawansowania prac dotyczących publikacji „Kanonu krajoznawczego Dolnego Śląska”. Jest to o tyle ważna sprawa, że jesteśmy jako region, jednymi z ostatnich, którzy nie posiadają takiego wydawnictwa.

Niestety nie jest sprawą łatwą przygotowanie do wydania tak poważnego wydawnictwa. Nie mniej jest to konieczność, dlatego prace posuwają się na przód. Jest już powołany wstępny skład redakcji wydawnictwa. Czynione są rozmowy z poszczególnymi autorami mającymi opracować konkretne tereny. Wygląda zatem, że wszystko zmierza ku szczęśliwemu końcowi prac przygotowawczych i wreszcie będziemy mogli przystąpić do ostatecznych prac nad drukiem tak bardzo wyczekiwanej publikacji.

Kolekcje na wystawie

Janusz Milewski – Przewodniczący Podkomisji Kolekcjonerstwa Krajoznawczego Oddzialiku PTTK „Sudety Zachodnie” po przedstawieniu historii powstania zorganizowanego kolekcjonerstwa w Jeleniej Górze zaprosił wszystkich do zwiedzenia otwartej kilka dni wcześniej wystawy „Krajoznawczy Kalejdoskop kolekcjonerski w 6 odsłonach”. Swoje kolekcje przedstawili: Janusz Milewski, Janusz Turakiewicz, Danuta Skierś, Andrzej Gawłowski, Ivo Łaborewicz i Ryszard Zwierzyna.

Trzeba przyznać, że spotkanie było bardzo owocne, uczestnicy wykazali spore zainteresowanie przedstawianymi propozycjami a wystawa cieszyła się powodzeniem.

Ponieważ w spotkaniu uczestniczyli instruktorzy krajoznawstwa Krzysztof Tęcza zaproponował wyjście do Muzeum Karkonoskiego, do którego zaprosiła nas dyrektor Julita Zaprucka. I tu właśnie trzeba podkreślić, że wszyscy byli bardzo zdumieni ofertą jaką przedstawiono w muzeum. Bo oprócz stałych wystaw mieliśmy okazję do obejrzenia wystawy czasowej o fotografii. A trzeba wiedzieć, że wystawa ta jest wyjątkowa. Nigdy wcześniej nie było tak dogłębnie przedstawionej pracy fotografów we wcześniejszych wiekach, którzy organizowali swoja prace w terenach górskich.

Również kolekcja szkła wzbudziła wyjątkowe uczucia wśród zwiedzających. Czasami nie chce się wierzyciel, że takie cacuszka może wykonać człowiek.

Kończąc relację z naszego spotkania dziękuję Książnicy Karkonoskiej za przyjęcie nas w swoje gościnne progi, w tym gospodarzowi panu Janowi Lerchertowi.

Dziękuję Muzeum Karkonoskiemu za umożliwienie obejrzenia pięknych kolekcji i przeżycia chwil uniesień. Oczywiście dziękuję pani dyrektor Julicie Zapruckiej oraz załodze, która nas „dopieszczała” podczas naszego tam pobytu.

Najbardziej jednak dziękuję krajoznawcom, którym chciało się przyjechać do Jeleniej Góry. Ważne jest to, że spotykamy się, dyskutujemy i podejmujemy pozytywne działania mające wpływ nie tylko na turystykę czy krajoznawstwo ale na życie mieszkańców tego regionu.

Krzysztof Tęcza

Twoja reakcja na artykuł?

7
50%
Cieszy
2
14%
Hahaha
3
21%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group