Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, w latach 2012-2017 liczba słuchaczy w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Jeleniej Górze zmniejszyła się o 72 proc. W roku 2012 wszystkich słuchaczy było 251, z czego w liceum ogólnokształcącym 124, w 2017 r. 70 osób, z czego 46 osób w liceum ogólnokształcącym, a na dzień 31.01.2018 r. to już tyko 28 osób, z czego 20 osób w liceum ogólnokształcącym. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że w 2018 roku w CKU utworzono Szkołę Podstawową dla Dorosłych, co miało mieć wpływ na zwiększenie zainteresowania szkołą, jednak w ramach przeprowadzonej rekrutacji na rok szkolny 2018/2019 nikt nie wykazał zainteresowania tym typem szkoły.
1 września 2019 r. nie utworzono żadnych oddziałów w CKU, bowiem rekrutacja była skrajnie słaba. Na 5 kierunków szkoły licealnej zgłosiło się w sumie 9 chętnych osób, do dwóch klas liceum dla dorosłych (I i II) również 9, na kursy kwalifikacyjne 5, a do szkoły podstawowej dla dorosłych nie było chętnych.
W trakcie dyskusji nad projektem radni przyjęli argumenty prezentowane przez Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta. W głosowaniu jednogłośnie wydali pozytywną opinię na temat projektów uchwał.
Dodatkowo, podczas posiedzenia komisji głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół Technicznych "Mechanik", który odniósł się do ostatnich wydarzeń z przejścia pod Al. Jana Pawła II. Jak zaznaczył, społeczność szkolna wielokrotnie sygnalizowała problem, proponowała rozwiązania, ale pozostawały one bez pożądanej reakcji. Apelował również, aby nie łączyć jego placówki z tym zajściem, co zrobiła jedna z lokalnych telewizji opisując miejsce zdarzenia. ZST Mechanik nie miał z tym wydarzeniem nic wspólnego, a dzieci biorące udział w zajściu były z różnych szkół podstawowych Jeleniej Góry.