Wtorek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 7016
Zalogowanych: 40
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Koncerty organowe na 500–lecie Reformacji

Poniedziałek, 10 lipca 2017, 9:58
Aktualizacja: 10:55
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Koncerty organowe na 500–lecie Reformacji
Fot. Przemek Kaczałko
XV Cieplickie Koncerty Organowe to już tradycja podczas cieplickiego lata w Jeleniej Górze. W tym roku kolejna edycja spotkania z klasyką w wykonaniu organistów, zbiega się z jubileuszem 500–lecia Reformacji, co w Ewangelickim Kościele Zbawiciela skutkuje szeregiem wydarzeń.

Niedzielny wieczór w cieplickim kościele upłynął pod znakiem muzyki płynącej z organów pochodzących z 1777 roku. Wykonawcą był Marcin Armański, który od początku Cieplickich Koncertów Organowych jest dyrektorem festiwalu, a swoją przygodę z organami rozpoczął pod kierunkiem ks. Zbigniewa Rogali. Od 2006 roku magister sztuki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, związał się ze Świdnicą, gdzie pełnił funkcję kantora Kościoła Pokoju i organisty kościoła klasztornego oo. Paulinów. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów organowych i kompozytorskich, a w 2011 roku zagrał specjalny koncert podczas wizyty szwedzkiej pary królewskiej w Świdnicy.

W Jeleniej Górze Marcin Armański zagrał po trzy kompozycje Johanna Sebastiana Bacha i Felixa Mendelsohna oraz utwór Louisa Jamesa Alfreda Lefebure-Wely.

Informacja na temat organów w Kościele Zbawiciela ze strony parafii:
Pierwsze organy dla kościoła ewangelickiego w Cieplicach zbudował w 1777 r. pochodzący z Wlenia Johann Gottlob Meinert. W 1885 przebudowy instrumentu dokonał Christian Gottlieb Schlag, który wykorzystał jednak kilka starych zachowanych głosów. Organy Schlaga miały 30 głosów, 2 manuały i pedał oraz mechaniczną trakturę gry. W 1927 roku organmistrz z Żar, Gustav Heinze, wybudował nowy instrument zachowując pierwotną późnobarokową szafę.
Tym razem projekt zakrojony był z rozmachem i zakładał 47 głosowy instrument o 3 manuałach i pedale oraz wiatrownicach stożkowych i pneumatycznej trakturze gry.

Hainze zaprojektował dyspozycję uniwersalną w duchu„Orgelbewegung”, dzięki czemu parafia zyskała instrument o charakterze koncertowym, pozwalający na wykonywanie bardzo szerokiego repertuaru. Dodatkowo organy wyposażone były w wiele urządzeń pomocniczych ułatwiających grę.

Niestety stan techniczny instrumentu po II wojnie światowej systematycznie się pogarszał, a w latach 90. XX wieku organy były prawie zupełnie nieczynne. W 1998 roku zrodziła się idea przywrócenia organom ich dawnej świetności. Zadanie to okazało się bardzo trudne i kosztowne, ale dzięki ofiarodawcom m.in. hrabinie von Schaffgotsch, w ciągu trzech lat udało się zgromadzić potrzebne środki. Nad całością przedsięwzięcia czuwała niemiecka organizacja VEESO zajmująca się badaniem i ratowaniem śląskich organów. Prace organmistrzowskie przeprowadził Ekkehart Gross. Pierwszy koncert na odrestaurowanym instrumencie dał wrocławski organista Marek Pilch. Od 2002 roku Parafia Ewangelicka w Cieplicach i Urząd Miasta Jelenia Góra organizują cykle koncertów organowych podczas których publiczność ma okazję podziwiać ten cenny i wyjątkowy instrument.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
866
Tak
20%
Nie
61%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Davos w szoku. Najważniejsza mowa we współczesnej historii USA!
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Miał się gaz ulatniać, to strażacy przyjechali
 
Jelenia Góra - KARR
Zakończenie Uniwersytetu Liderów
 
112
Pożar na Lwóweckiej
 
Aktualności
3100 za obiad z prezydentem Jeleniej Góry
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group