Poniedziałek, 13 stycznia
Imieniny: Bogumiły, Weroniki
Czytających: 10050
Zalogowanych: 65
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Kończą się kłopoty KPN

Wtorek, 4 lutego 2020, 7:52
Aktualizacja: Czwartek, 6 lutego 2020, 6:10
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Kończą się kłopoty KPN
Fot. Przemek Kaczałko
Budowa Centrum Muzealno–Edukacyjnego w Sobieszowie ponownie wystartowała. Udało się rozstrzygnąć trzy przetargi na kwotę ok. 6 milionów złotych, a dwa kolejne – o wartości 37 milionów złotych, wkrótce mogą znaleźć wykonawców.

Kłopoty z wyłonieniem wykonawcy, po tym jak z placu budowy w części pałacowej zeszła firma wyłoniona w pierwszym postępowaniu, przeciągały się w czasie, ale zabiegi władz Karkonoskiego Parku Narodowego przyniosły pożądany skutek i inwestycja w Sobieszowie jest już realizowana.

Mamy podpisane trzy umowy - budowany jest nowy parking od strony ulicy Cieplickiej, wykonujemy wszystkie sieci (wodno-kanalizacyjną, sanitarną, gazową, elektryczną), jak również trwają prace remontowe na zabytkowych spichlerzu - powiedział Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.
Obecnie jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawców na dwa największe obiekty - pałac i wielką stajnię. Wpłynęły trzy ważne oferty, które pod względem cenowym są akceptowalne i jeśli nie będzie przeciwwskazań formalno-prawnych, to do końca lutego powinniśmy podjąć decyzję o wyborze najkorzystniejszej oferty i w marcu podpisać umowy na dokończenie prac remontowych w pałacu i wykonanie wszystkich prac w wielkiej stajni - opisuje A. Raj. - Ponowimy przetarg na wybudowanie elektrycznej stodoły oraz remont małej stajni, bo złożone oferty znacznie przekraczały kwoty kosztorysowe - dodał dyrektor KPN.

Jak podkreśla Andrzej Raj, od czasu zejścia z budowy w pałacu poprzedniego wykonawcy, koszty usług i materiałów budowlanych znacznie wzrosły, przez co proces wyłaniania wykonawców się wydłużył (oferty były nawet do 130 proc. wyższe od wartości kosztorysowych).

Musieliśmy zwiększyć dofinansowanie z instytucji pomocowych i to też zajęło trochę czasu. Dzisiaj montaż finansowy jest zgodny z aktualnie obowiązującymi kosztorysami, które uaktualniliśmy - zaznaczył szef parku narodowego, który poinformował również, że udało się podpisać aneks harmonogramu czasowego z instytucjami dotującymi. - Koszty kwalifikowane mamy zapewnione do końca 2022 roku, więc mamy 3 lata na prace remontowe i myślę, że się zmieścimy i na przełomie 2022/2023 dokonamy wyposażenia obiektów, aby w 2023 roku rozpocząć działania - wyjaśnia dyrektor.

Obiekt w Sobieszowie będzie nie lada atrakcją dla miasta i regionu. Do pałacu, gdzie będzie cześć muzealna przeniesie się też dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego. W wielkiej stajni planowana jest ekspozycja "Klimatyczne Karkonosze", gdzie będzie można ludzkimi zmysłami poczuć magię Gór Olbrzymich. Nie zabraknie elementów pobudzających życie kulturalne regionu - będą pracownie edukacyjne, pomieszczenia dla organizacji społecznych, duża sala widowiskowo-kinowa, gdzie będą mogły się odbywać zarówno duże konferencje, jak i koncerty. Będą też sale warsztatowe i wiele innych atrakcji.

Twoja reakcja na artykuł?

49
83%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
3%
Nudzi
1
2%
Smuci
1
2%
Złości
6
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
147
Co parę dni po parę litrów
8%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
8%
Raz w miesiącu do pełna
38%
Różnie, to zależy
46%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Druhowie wymienią sprzęt zniszczony w powodzi
 
112
Na drogach zginęły 143 osoby!
 
Aktualności
W Sosnówce na ukończeniu
 
112
Cztery osoby ranne w wypadku drogowym w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group