Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11494
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Kraina z dymkiem w galerii

Sobota, 7 sierpnia 2010, 7:49
Aktualizacja: 7:58
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Kraina z dymkiem w galerii
Fot. Gabi
Miłośnicy rysowanych historyjek, które osiągnęły wymiar nie tylko oferty na księgarskie półki, lecz także dzieła sztuki, doczekali się w Jeleniej Górze wystawy całkowicie poświęconej komiksowi. Wczoraj w Biurze Wystaw Artystycznych odbył się wernisaż tej długo oczekiwanej ekspozycji ambitnych komiksów polskich twórców.

Popularny z początku we Francji i Belgii – uważanej za kolebkę komiksu – pojawił się w latach PRL w postaci popularnych serii z kultowymi bohaterami tamtych czasów: kapitanami Klosem i Rysiem, Tytusem, Romkiem i A’Tomkiem, czy też z Kajko i Kokoszem. Swoisty komiksowy przegląd także z innych dziedzin prezentowało czasopismo „Relax”, drukowano także obrazkowe historyjki w „Świecie młodych”.

Nową jakość zyskał komiks po przemianach w 1989 roku. Jednak do połowy lat dziewięćdziesiątych upadły niemal wszystkie wydawnictwa, które prezentowały twórczość polskich twórców komiksu. Mniej więcej w tym samym czasie zalała księgarskie półki fala francuskich i amerykańskich komiksów. W zaistniałej sytuacji młodzi artyści komiksu poczuli potrzebę zrzeszania się, stworzenia środowiska twórców zajmujących się tym nurtem w sztuce.

Obecnie można powiedzieć, że jest „czas na komiks”, ale nie taki jaki był wcześniej. Wielu odbiorców teraz już nie zadowoli prosta warstwa wizualna, która podporządkowana jest przekazowi słownemu. Zaczęto eksperymentować i powstały np. komiksy filozoficzne. Sporo prac zaprezentowanych w Jeleniej Górze przedstawia prawdy życiowe, czasem powszechnie znane, czasem zepchnięte na drugi tor, ale zawsze aktualne. Nie są to tylko i wyłącznie prace, które mają rozweselić czytającego. Przede wszystkim mają za zadanie zwrócić jego uwagę na jakąś kontrowersyjną i drażniącą kwestię.

Zaproszeni artyści działają w obszarze reklamy, animacji, muzyki rockowej, a co najważniejsze komiks jest ich świadomym wyborem artystycznym. Ich komiksy są wysublimowane graficznie i narracyjnie. W salach BWA podziwiać będzie można oryginalne prace: Olafa Ciszaka, Jacka Frąsia, Krzysztofa Gawronkiewicza, Adriana Madeja, Krzysztofa Ostrowskiego, Jakuba Rabelki, Macieja Sieńczyka, Aleksandry Spanowicz, Benedykta Szneidera oraz Przemysława Truścińskiego.

Dyrektor placówki Janina Hobgarska, gospodyni wernisażu, po przywitaniu przybyłych artystów i gości, zachęciła także do kupna książki, w której znajdują się wszystkie prezentowane komiksy. Wystawę oglądać będzie można do 31 VIII. Następnie powędruje ona do BWA w Zielonej Górze i Studio BWA we Wrocławiu. Kuratorem wystawy jest Piotr Machłajewski z jeleniogórskiego Biura Wystaw Artystycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
617
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group