Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11269
Zalogowanych: 98
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Kruche eko–cuda u Hauptmannów

Niedziela, 25 stycznia 2009, 8:37
Aktualizacja: 8:38
Autor: Ania
SZKLARSKA PORĘBA: Kruche eko–cuda u Hauptmannów
Fot. rylit
Nietypowe szklane dzieła można podziwiać w Domu Carla i Gerharta Hauptmanów w Szklarskiej Porębie. Swą niecodzienną formą i oryginalnością zachwyciły wszystkich gości, którzy spotkali się w miniony piątek podczas wernisażu. Eksponaty są dowodem, że można tworzyć i jednocześnie dbać o ochronę środowiska, powstały bowiem na „EKOGLASS FESTIWAL”.

Od 22 do 28 września w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie przebywali światowej sławy artyści z tzw. wrocławskiej szkoły szkła, czyli prof. Zbigniew Horobowy i prof. Małgorzata Dajewska oraz twórcy młodszego pokolenia, doktor Mariusz Łabiński, Marzena Krzemińska i Igor Wójcik. – Ideą tego artystycznego wydarzenia była dbałość o ochronę środowiska naturalnego człowieka i walka z jego postępującym zanieczyszczaniem poprzez przedstawianie możliwości recyklingowego wykorzystania stłuczki szklanej do ponownego wytopu – wspomina o celach „EKOGLASS FESTIWAL” dr Przemysław Wiater, kustosz szklarskoporębskiego oddziału Muzeum Karkonoskiego.

Wystawa szklanych form wzbogacona jest o film i fotografie, ilustrujące wrześniowy plener. Powrócił też mniej pozytywny aspekt dotyczący zamykania hut, który jak się okazuje ma znacznie większy wymiar, bo europejski. – Mówi się, że za kilkadziesiąt lat szklane wyroby z Europy w ogóle zniknął z półek. Nie będzie się też od kogo uczyć, bo zabraknie mistrzów w tej dziedzinie. Zdecydowanie Europejczyków wypierają Chińczycy, bo ich szkło jest tańsze, ale nie zapominajmy, że najczęściej gorszej jakości – mówiła Małgorzata Dajewska.

Wybór Szklarskiej Poręby, jako idealne miejsce na EKOGLASS FESTIWAL jest nie bez znaczenia. W końcu właśnie w tym mieście już na przełomie XIII/XIV wieku pojawiły się huty szkła. Obecnie jednak pod Szrenicą żyje się głównie z turystyki, ale nie przeszkadza to w pielęgnowaniu swego rodzaju tradycji i tworzeniu szklanych dzieł sztuki. Warto wybrać się do Domu Carla i Gerharta Hauptmanów Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i zobaczyć, jak tworzy się szklaną historię.

Festiwalowi patronował Marek Łapiński, marszałek województwa dolnośląskiego oraz Arkadiusz Wichniak, burmistrz Szklarskiej Poręby. Partnerami była Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Karkonoski Park Narodowy, Fundusz Ochrony Środowiska, Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie oraz wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki. Eksponaty w Domu Carla i Gerharta Hauptmanów w Szklarskiej Porębie będzie można obejrzeć do 15 marca bieżącego roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group