Od piątku, 1 września nad Karkonoszami zaobserwować można liczne naloty śmigłowca. To przy jego użyciu na szczyty gór transportowane są materiały niezbędne do zbliżającego się remontu. Od poniedziałku, 4 września do odwołania zamknięte będą odcinku trzech szlaków turystycznych. O szczegółach rozmawiamy z Anną Mitek z Karkonoskiego Parku Narodowego.
NaW: W związku z remontem turyści muszą liczyć się z zamknięciem niektórych szlaków. O jakich mowa konkretnie?
Anna Mitek: W rejonie Czarnego Kotła Jagniątkowskiego zamknięty jest szlak niebieski na Koralowej Ścieżce od III drogi do Czarnej Przełęczy, do skrzyżowania ze szlakim czerwonym, szlak zielony od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem przez Czarny Kocioł Jagniątkowski do skrzyżowania ze szlakiem czarnym Petrówką oraz szlak czarny od III drogi do Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim.
Ile materiału zostanie zużyte podczas remontu?
Mamy około 80 metrów sześciennych drewna do przetransportowania na szlaki. Konieczne będzie więc około 80 nalotów śmigłowcem, a nawet więcej. Oznacza to 2-3 dni intensywnych lotów.
Ile w takim razie jest w stanie udźwignąć jednorazowo śmigłowiec?
W jednym transporcie możemy zabrać maksymalnie 600 kilo. Przy tych warunkach pogodowych materiał nabiera wody. Drewno znajduje się na powietrzu, jest oczywiście zabezpieczone, ale i tak trochę tej wody nabiera.
Do kiedy turyści nie będą mogli korzystać z powyższych szlaków?
W miarę realizacji prac remontowych będziemy otwierać gotowe odcinku dla turystów, ale nie będzie to wcześniej niż pod koniec października.
Ile kosztuje wypożyczenie śmigłowca do pracy w terenie?
Koszt wypożyczenia śmigłowca zaczyna się od 2000 zł w zależności od rodzaju prac, a kończy na 10 tys. zł za godzinę lotu pasażerskim helikopterem. Średnie zużycie paliwa wynosi ok. 3o litrów na godzinę.