Łukasz Duda ze swoimi podopiecznymi szlifował mimikę. Młodzi ludzie ćwiczyli rozmaite grymasy twarzy, którymi wyrażają emocje w epizodzie z Parysem. Nie zabrakło też elementów akrobatyki, które także składają się na sceny antyczne.
Ćwiczeniom dykcji była z kolei poświęcona część zajęć z Tadeuszem Rybickim. Uczestnicy mieli za zadanie bezbłędne wymówienie rzadko spotykanych aliteracji i innych językowych łamigłówek. O ile „poczmistrz z Tczewa” nie sprawił większych kłopotów, to „lojalna Jola, Jola lojalna” okazało się nieco trudniejsze. Zaś zdanie: „Wyindywidualizowaliśmy się z rozentuzjazmowanego tłumu, który oklaskiwał przyindywidualizowane, przekarykaturalizowane i przeliteraturalizowane dzieło” – okazało się dla wielu granicą nie do pokonania.
Daniel Jacewicz poświęcił swoje zajęcia, które odbyły się już z częścią scenografii do „Histeryji” w tle, opracowaniu poszczególnych, indywidualnych etiud. Instruktor zwracał uwagę na prawdziwość gestów, energię wkładaną w rolę, a także ekspresję ruchu.
Poniedziałek jest bardzo pracowitym dniem na warsztatach „Lato w teatrze”, bowiem uczestnicy po przerwie na obiad wrócą, aby kontynuować zajęcia aż do godz. 20. – Kiedy jesteśmy już rozgrzani, musimy zazwyczaj kończyć. Dziś postaramy się wykorzystać potencjał, który zbierze się w nas w całym dniu pracy – mówi Łukasz Duda.
„Lato w teatrze” to projekt Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie, który – wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – trwa aktualnie na 9 scenach w całej Polsce. W Jeleniej Górze warsztaty są możliwe dzięki wsparciu urzędu miasta.