Nasz program cieszy się sporym zainteresowaniem, był już prezentowany na konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, a posłowie, którzy reprezentują inne, dawne miasta wojewódzkie zwracają się do mnie z prośbą o ten materiał – powiedziała Marzena Machałek.
Nad opracowaniem programu dla rozwoju Jeleniej Góry pracowali: prof. Jacek Potocki (sprawy komunikacji i diagnozy ogólnej), prof. Jarosław Witkowski (rozwój pod względem uczelni wyższych i logistyki) oraz dr Arkadiusz Babczuk (sprawy finansów). - Stanowi to pewien kompleks wypracowanych rozwiązań i kierunków, w jakich powinno pójść państwo, żeby nie doprowadzić do tego, żeby dawne miasta wojewódzkie z metropolii stały się zaściankiem – dodała posłanka PiS.
Część problemów może być rozwiązywana na poziomie władz samorządowych, ale niektóre wymagają rozwiązań systemowych i tutaj ważne jest, żeby mieć reprezentację w Sejmie, która będzie o te nasze interesy zabiegać – powiedział prof. Jacek Potocki z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, wydziału w Jeleniej Górze.
Wśród filarów programu dla Jeleniej Góry wymienia się:
– Wspieranie rodzimej przedsiębiorczości – mowa jest o obecnej dyskryminacji małych i średnich przedsiębiorstw oraz ułatwianiu działalności i zwalnianiu z podatków zagranicznych koncernów. PiS deklaruje wspieranie rozwoju polskich firm m.in. poprzez zmiany w polityce podatkowej.
– Poprawa dostępności komunikacyjnej – Jelenia Góra potrzebuje drogi szybkiego ruchu łączącej miasto jak najkrótszą drogą z autostradą A4 i Wrocławiem – podkreślają autorzy projektu.
– Stworzenie programów rewitalizacyjnych – czyli propozycja programowa dla „ściany zachodniej”, która jest zaniedbana. W minionych latach poważne środki zainwestowano w rewitalizację Polski wschodniej.
– Uporządkowanie zasad, regulujących gospodarowaniem na terenach cennych przyrodniczo – mowa jest o zagmatwanych przepisach, skomplikowanych procedurach i sprzecznej ze zdrowym rozsądkiem praktyce, utrudniających rozwój turystyki na takich obszarach jak Karkonosze.