Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 10962
Zalogowanych: 88
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Matura 2006 - stres na polskim

Czwartek, 4 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 4 maja 2006, 18:02
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Matura 2006 - stres na polskim
Fot. Arek
214 maturzystów w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze zaczęło o godz. 10 egzamin dojrzałości z języka polskiego. Pisali o szekspirowskim Makbecie albo "Chłopach" Reymonta.

Na początku było sporo stresu. Im bliżej do podania tematów tym atmosfera stawała się coraz bardziej gorąca.

Uczniowie musieli mieć przy sobie dowód osobisty oraz przybory do pisania. Telefony komórkowe trzeba było zostawić przed wejściem do sal, gdzie pisano egzamin.

– Matura przebiega spokojnie – powiedział nam Paweł Domagała, dyrektor popularnego „Żeroma”. Dodał, że sam nie miał możliwości zapoznania się z tematami wypracowania. – Musimy ściśle rozliczyć się z ilości kopert, dostali je tylko uczniowie i egzaminatorzy.

Jak nam powiedziała maturzystka Aleksandra Jaśniowska, egzamin nie był trudny. – Trzeba było napisać o tragizmie postaci Makbeta z dramatu Shakespeare’a i porównać go do innej postaci z dramatów greckich. Do wyboru było też zagadnienie dotyczące „Chłopów” Reymonta. Należało opisać przyczyny konfliktu między Antkiem i Maciejem Borynami – mówi Aleksandra.
Nie była przerażona, a zadania oceniła jako proste i przyjemne.

Test z czytania ze zrozumieniem odnosił się do artykułu Jana Nowaka-Jeziorańskiego "O patriotyzmie i nacjonalizmie". Wśród 15 zadań były zarówno zadania zamknięte (zdający wybiera jedną z kilku podanych w teście odpowiedzi), jak i otwarte (zdający pisze
sam odpowiedź).
Maturzyści musieli napisać, między innymi: "czego - zdaniem autora - najbardziej brakuje emigrantom na obczyźnie" oraz podać "dwa sformułowane przez autora uzasadnienia tezy, że nacjonalizm to grzech przeciwko przykazaniu miłości bliźniego".

Egzamin z polskiego można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Podstawową część zdają wszyscy: trwa ona 170 minut.
W tym czasie uczniowie będą musieli m.in. rozwiązać test z rozumienia tekstu oraz napisać tekst własny w oparciu zamieszczone fragmenty utworów.

Decyzję o przystąpieniu do egzaminu na poziomie rozszerzonym maturzysta podejmuje po zakończeniu części podstawowej. Druga część rozpocznie się o godzinie 13.35 i potrwa 130 minut. W tym czasie maturzyści będą musieli napisać tekst własny na jeden z dwóch podanych tematów.

Jeden z nich brzmiał: "Analizując i interpretując wiersz Anny Świrszczyńskiej
"Budując barykadę" oraz fragment "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, przedstaw i porównaj dwa sposoby prezentacji dramatu zwykłych ludzi uwikłanych w historię".

Drugi to: "Analizując i interpretując utwór Jarosława Iwaszkiewicza "Wiewiórka", przedstaw wzajemne relacje między narratorem a światem przedstawionym".

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
610
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Ślisko na drogach w regionie
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group