Polska: Szczepienia HPV – rodzice ważniejsi od szkoły
Autor: MJr
Obecnie podstawową rolę w tym temacie odgrywają rodzice dziecka i to oni powinni zadbać o zaszczepienie dziecka w POZ. a Z tym jest różnie, dlatego Ministerstow Zdrowia liczy na dużą pomoc szkół.
Przed zakażeniem HPV może uchronić właśnie szczepionka. Szczepienie jest bowiem najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.
Program jest skierowany głównie do dzieci w wieku od 9 do 14 roku życia, a szczepienia mogą odbywać się nie tylko w przychodniach, ale też w szkołach.
Dlaczego szczepione są już dzieci w tym wieku? Jak informują lekarze, skuteczność szczepionki jest najwyższa w najmłodszych grupach wiekowych i stopniowo spada z wiekiem.
Aby poprawić skuteczność programu (obecnie dyrekcje szkół podstawowych nie patrzą na te szczepienia, z różnych powodów, zbyt przychylnym okiem), Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad zwiększeniem dostępności do szczepień w przychodniach POZ i uproszczeniem zasad realizacji programu dla świadczeniodawców.
HPV (Human Papilloma Virus) to ludzki wirus brodawczaka, który powoduje głównie zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.
Trzeba również pamiętać o tym, że żadne szczepienie nie powoduje 100-procentowej odporności na cokolwiek, ale znacznie zmniejsza ewentualne skutki uboczne w przypadku zachorowania. Tego jednak "antyszczepionkowcy" nie biorą pod uwagę...