Zajęcia, w których uczestniczy 12 uczniów, trwały już drugi semestr. Prowadzone były przez Agnieszkę Jałę i Barbarę Żak-Kilanowską. Realizowany materiał wykraczał poza program nauczania klas I –III, lecz mimo to dzieci chętnie pracowały i systematycznie przychodziły na zajęcia, na których m.in. w terenie rozpoznawały gatunki drzew, tworzyły albumy z liści określając ich cechy (np. kształt, brzeg blaszki liściowej).
Obserwowały także ptaki w najbliższym otoczeniu, próbując określić gatunek z wykorzystaniem przewodników o zwierzętach. Szukały informacji na temat ptaków, głównie rzadkich, występujących w polskich Karkonoszach, aby jako podsumowanie stworzyć w grupach plakaty pt. „Ptaki naszej okolicy”.
Co ciekawe uczniowie założyli i prowadzili hodowlę dżdżownic, określając ich rolę w spulchnianiu gleby. Na ostatnich zajęciach dzieci zaprezentowały swoje prace (m.in. karty pracy, albumy, opis hodowli, plakaty) rodzicom i dyrekcji szkoły. Niejeden rodzic był mile zaskoczony efektami pracy swojego dziecka.
– Dzieci w ciekawy sposób rozwijały swoje umiejętności i poszerzały wiedzę o niestandardowe informacje. Następne zajęcia rozpoczynamy w lutym – powiedziała Marta Buchalska, koordynator projektu.
Warto podkreślić, że w ramach projektu „Plecak pełen możliwości”, który potrwa do czerwca 2012 roku, wyrównuje się również szansy edukacyjne uczniów poprzez indywidualizację procesu kształcenia dzieci z klas I-III w dwóch szkołach podstawowych w Kowarach. W poszczególnych zajęciach specjalistycznych m.in. w ćwiczeniach logopedycznych dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy, socjoterapeutycznych i psychoedukacyjnych dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej, czy też w gimnastyce korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy, bierze udział 85 dzieci 67 uczniów z SP1 i 18 z SP 13, u których zdiagnozowano określone problemy.