Nowe wielkopowierzchniowe dzieło znajdujące się na ścianie budynku przy ul. Karłowicza 23 nawiązuje do kopalnianej historii Miedzianki koło Janowic Wielkich. Mnóstwo podziemnych korytarzy, wind i górującego nad nimi miasta obrazuje na swój sposób historię „znikającej miejscowości”. Autorem pracy jest Tomasz Płonka - rysownik, ilustrator, grafik, projektant graficzny, twórca murali. Absolwent PLSP w Jeleniej Górze oraz ASP we Wrocławiu (grafika).
Kolejny mural powstanie przy ul. Sudeckiej 14, a wykona go Wojciech Kołacz „Otecki”, czyli autor dzieła z rogu Placu Ratuszowego i Pionierów Jeleniej Góry przedstawiającego plakat z 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Artysta zrealizuje mural zainspirowany estetyką zdobień ludowych pokrywających meble ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Inspiracją dla artysty jest wędrowiec – flaner, który pojawia się w historii kotliny w wielu miejscach, a to przyjeżdża aby powłóczyć się bez celu w poszukiwaniu przygód – także w dzisiejszych czasach, lub – by kontemplować przyrodę. Często osiedla się przyciągnięty magią regionu.
Z kolei przy ul. Konopnickiej 27 Stanisław Szumski z Michałowic (student warszawskiej ASP) zrealizuje mural zainspirowany prehistorycznymi rysunkami i malowidłami naskalnymi z wplecionymi motywami zaczerpniętymi z legendy o powstaniu Jeleniej Góry (motyw jelenia, scena polowania).
Ponadto zaplanowane są warsztaty artystyczne z topografii miejskiej (2, 8 i 9 września w BWA) oraz dwa teatry uliczne (8 i 9 września - Plac Ratuszowy, plac przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego).
- Chciałbym podziękować pani Janinie Hobgarskiej i BWA oraz spółce SOLO za realizację tego projektu i pozyskanie środków zewnętrznych – dodał wiceprezydent Jerzy Łużniak.
Szczegółowy plan projektu "Znaki w przestrzeni" na stronie www.galeria-bwa.karkonosze.com