Jak już informowaliśmy, na zaproszenie do konkursu dla 9 szkół ponadpodstawowych odpowiedziało 6 placówek. Młodzież (w sumie 36 osób) wykonała 15 plakatów - każdy uczestnik otrzymał upominek, a dla szkół przekazano nagrody, które będą służyć do prowadzenia lekcji edukacji dla bezpieczeństwa.
Szkoły otrzymały szyny Kramera, które służą do stabilizacji kończyn przy urazach. Dostaną też fantomy z systemem QCPR, który pomaga ocenić jakość resuscytacji na niemowlaku - powiedział Jarosław Przybylski, ratownik medyczny.
Uczniowie znają skalę problemu i chętnie wzięli udział w konkursie.
Używanie telefonu w trakcie ruchu drogowego to bardzo poważny problem. To duże zagrożenie dla pieszego i kierowcy. Warto angażować ludzi, żeby zwracali na to uwagę. Wiele osób młodych ma z tym problem, ale zaczyna to dotykać również starsze pokolenia - powiedziała Emilia Cichoń z ZST Mechanik, która przyznaje, że zaostrzenie przepisów również działa na wyobraźnię.
Często spotykam się na ulic z sytuacją, że ludzie są wpatrzeni w telefon i wchodzą na jezdnię - to bardzo niebezpieczne i może się skończyć tragedią. Miałam sytuację, gdy kierowałam autem, że ktoś wszedł mi bezpośrednio na jezdnię - to stresujące dla kierowcy i pieszego - mówiła Zuzanna Wieczorek.
Inicjator akcji podkreśla, że ta patologia drogowa dotyczy zarówno młodzieży, jak i dorosłych.
Obecnie jest to usankcjonowane prawnie i nadal wiele osób wchodzi wpatrzone w smartfona na przejście dla pieszych - ryzykując zdrowie i życie. Zaprosiliśmy młodzież, bo bardziej świadomie podchodzą do tego w życiu codziennym, gdy się w coś zaangażują - ocenił Mariusz Synówka z Towarzystwa Karkonoskiego.
Wcześniej uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 8 wymalowali hasła ostrzegawcze przy przejściach dla pieszych przy ul. Różyckiego, a kolejnym etapem były (i są) wizyty uczniów "Ósemki" w przedszkolach, gdzie edukują młodszych kolegów i koleżanki. Konkurs na plakat był trzecim etapem akcji, a zaplanowano już następne działanie - uczniowie zaangażują się w kręcenie krótkich filmików, które mają zadziałać na wyobraźnię wpatrzonych w telefony... Efekty mają być wyświetlane na ekranach w autobusach MZK.
Plakaty mają być widoczne na 10 wiatach przystankowych MZK oraz w autobusach. Dodatkowo, wiele instytucji zapewnia, że również udostępni miejsce do prezentacji prac uczniów.
MZK włączyło się w akcję, bo promowanie bezpieczeństwa wpisuje się w naszą misję. Plakaty będą też wywieszone w naszych autobusach oraz na monitorach. Chcemy też zamieścić plakat w Centrum Obsługi Klienta. Gdy powstanie filmik - również będzie wyświetlany w autobusach - powiedziała Agata Buśko, prezes MZK Jelenia Góra.