Przypomnijmy. Projekt "Nie bądź SmartZombie" to działania podejmowane przez jeleniogórską młodzież, mające zwrócić uwagę na powiązanie uzależnienia od telefonu i internetu z zagrożeniami niechronionych uczestników ruchu drogowego czyli pieszych. W pierwszym etapie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 przygotowali hasła na przejścia dla pieszych, ostrzegające o zagrożeniu związanym z używaniem telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię. Kontynuacją tych działań były prelekcje uczniów poświęcone tej tematyce w przedszkolach na terenie miasta oraz konkurs na plakat dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Najlepsze prace, jako wystawa trafiły do Portu Lotniczego we Wrocławiu, wrocławskiego Aquaparku oraz Wojewódzkiej Komendy Policji we Wrocławiu.
Czwartą częścią akcji, której finał miał miejsce wczoraj, był konkurs na krótki film o w/w tematyce, traktujący takie zachowania (smartzombie) jako uzależnienie. Na konkurs wpłynęło osiem filmów przygotowanych przez uczniów sześciu szkół. Jury najwyżej oceniło dzieło filmowe uczniów z Zespołu Szkół Przyrodniczo – Usługowych i Bursy Szkolnej. W nagrodzonym zespole znaleźli się Wiktoria Obaz, Kacper Lorenc, Jakub Franczyk i Aurelia Skrzydło. Kolejne miejsca na podium wywalczyli uczniowie z TEB Edukacja oraz Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych.
Tradycyjnie dla twórców filmów nie było nagród indywidualnych. Młodzież otrzymała sprzęt do "Edukacji dla Bezpieczeństwa" dla swoich szkół. Laureaci otrzymali też drobne okolicznościowe upominki od sponsorów. M.in. firmy Estyma Meble i KielMar zafundowały uczennicom z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych lot helikopterem nad Karkonoszami a Rudawska Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza zabierze dwie ośmioosobowe grupy na eksplorację jaskini "Imieninowa" w Górach Kaczawskich. Środki na realizację konkursu organizatorzy z Towarzystwa Karkonoskiego otrzymali też z Urzędu Miasta Jelenia Góra.
Nagrodzone filmy będą emitowane w autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.