Do prestiżowego konkursu zakwalifikowano w tym roku 53 skrzypków z 21 krajów z całego niemal świata, m.in. Armenii, Australii, Chin, Japonii, Kanady, Kazachstanu, Korei Południowej, Niemiec, Rosji i USA. Uczestnicy konkursu zostali wyłonieni w specjalnych preselekcjach przez Maxima Vengerova, wirtuoza skrzypiec i przewodniczącego jury. Wśród skrzypków, którzy wystąpią w konkursie, są także dwie młode artystki związane z Jelenią Górą - Aleksandra Rytwińska i Małgorzata Wasiucionek.
Obie skrzypaczki są absolwentkami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze, koncertowały czynnie w kraju i za granicą i mają już za sobą znaczące sukcesy. Aleksandra Rytwińska urodziła się w Nowej Soli i rozpoczęła edukację muzyczną w klasie skrzypiec Ewy Raksy, a Małgorzata Wasiucionek przyszła na świat w Kowarach (jej mama Bożena gra na altówce w Filharmonii Dolnośląskiej) i uczyła się w klasie skrzypiec Ludmiły Sołowiewicz.
Aleksandra Rytwińska słucha wszystkiego po trochu. Ukończyła Poznańską Szkołę Talentów, a dziś studiuje w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie profesor Jadwigi Kaliszewskiej. Była dwukrotnie półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Kloster Schöntal w Niemczech (2007) i na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2009). Małgorzata Wasiucionek interesują się jazzem. Aktualnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie w klasie profesora Romana Lasockiego. Jest wielokrotną stypendystką, m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Zarządu Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej (2007), stypendium „zDolny Śląsk” (w latach 2005/06 i 2006/07), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2004/05) oraz za osiągnięcia w nauce (2005/06).
Najważniejsze osiągnięcia Aleksandry Rytwińskiej to m.in.: III miejsce na Muzycznych Prezentacjach Młodych Skrzypków w Bystrzycy Kłodzkiej (1999), I miejsce na Świdnickich Konfrontacjach Młodych Skrzypków (2002), II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie (2005), III miejsce, Nagroda za najlepsze wykonanie utworu Jana Sebastiana Bacha oraz Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku (2005), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006), Nagroda Miasta Poznania (2006), Stypendium Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” (2006), III miejsce na Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze (2007), Nagroda za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Rodziny Grobliczów w Krakowie (2007) i wyróżnienie na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Elblągu (2008).
Największe sukcesy Małgorzaty Wasiucionek to m.in.: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym dla Młodzieży Euroregionu Nysa „Jugend – Europera” (2004), II miejsce i nagroda specjalna podczas I Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków im. Prof. Mirosława Ławrynowicza w Płocku (2005), wyróżnienie na X Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie (2006), III miejsce w Gdańsku na Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Skrzypcowym (2007), II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie (2007), I miejsce podczas Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki Szkół Muzycznych II stopnia w Elblągu (2008), podczas kursu „Morningside Music Bridge” otrzymała tytuł finalisty w „Konkursie koncertów” (2008), nagroda specjalna na III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Jaschy Heifetza w Wilnie za najlepsze wykonanie utworu Gershwina w transkrypcji Heifetza (2009).