Niedziela, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 4854
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: (Nie)świadomość ukrytych hitów secesji

Wtorek, 9 grudnia 2008, 14:43
Aktualizacja: Środa, 10 grudnia 2008, 8:31
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: (Nie)świadomość ukrytych hitów secesji
Fot. TEJO
Mamy skarby, których nie widzimy, o które nie dbamy i które są rozkradane – taki wniosek można wyciągnąć po dzisiejszej pouczającej „lekcji”, na którą w ramach cyklu „Wokół Jeleniej Góry” zaprosiło jeleniogórzan Biuro Wystaw Artystycznych i Wojciech Kapałczyński, szef delegatury Służby Ochrony Zabytków.

Na kolejną odsłonę cyklu przyszło wielu gości, w tym uczniowie Gimnazjum nr 1, dla których cała impreza była chyba pierwszym „świadomym” spacerem z połączonym z podziwianiem jeleniogórskich secesyjnych skarbów.

Wojciech Kapałczyński przedstawił historyczny rys secesji, przez niektórych wyniesiony pod niebiosa, przez innych – zwłaszcza po II Wojnie Światowej – określony jako najgorszy przykład kiczu w sztuce i potępiony.

Jeleniogórska secesja jest wciąż mało zauważana i niedoceniania. A niektóre jej przykłady to sztandarowe a wręcz wybijające się na tle całości dzieła charakterystyczne dla całej belle epoque, czy też fin de siecle’u – przełomu wieków XIX i XX, kiedy to art nouveau rozkwitała. Tak się złożyło, że lata boomu gospodarczego Jeleniej Góry przypadły właśnie na tamte czasy.

Widzowie obejrzeli krótki pokaz fotografii wykonanych zarówno we wnętrzach jeleniogórskich mieszkań, jak i w instytucjach, które mieszczą się w budynkach zbudowanych w stylu secesji. Wojciech Kapałczyński pokazał piękne sufitowe ornamenty, witraże, stolarkę i inne elementy budowli. Wiele z nich zniszczono, zaniedbano lub rozkradziono na przestrzeni całego polskiego okresu Jeleniej Góry. – Nawet ostatnio zauważyłem, że w kamienicy w al. Wojska Polskiego „zniknęła” stylowa balustrada. Rozkradziono też witraże – mówił prelegent.

Po „zaprzyjaźnieniu się” z secesją podczas krótkiej prezentacji, uczestnicy wydarzenia wyszli do miasta, aby na własne oczy zobaczyć dobrze znane widoki, ale pod zupełnie innym kątem. Wojciech Kapałczyński opowiadał o historii powstania dzisiejszej Galerii Karkonoskiej (Domu Towarowego Schellera), pokazał przepiękne malowidło sufitowe w sieni jednej z kamienic przy al. Wojska Polskiego, zaprowadził gości przed gmach Teatru Jeleniogórskiego oraz do najbardziej przepojonego secesją zakątka Jeleniej Góry – na ulice Matejki i Zamenhofa. Jest jednocześnie jedno z najbardziej zaniedbanych miejsc w mieście.

Prelegent uczulił nie tylko młodych ludzi na piękno. Starsi uczestnicy wycieczki także zdali sobie sprawę, jak wiele wokół nas jest przeuroczych zakątków i zaułków, zdobień i innych wartych zauważenia elementów, na które nikt na co dzień uwagi nie zwraca.

Kolejnym wydarzeniem w ramach cyklu „Wokół Jeleniej Góry” będzie projekcja filmu „Jelenia Góra – magiczna góra” zrealizowanego na zlecenie Biura Wystaw Artystycznych przez niżej podpisanego. Będzie można także wysłuchać krótkiego wstępu o miejscach magicznych oraz estetyce, której nie szkodzi nawet swego rodzaju szpetota. Każdy z obecnych będzie miał okazję uświadomić sobie obecność własnych miejsc magicznych a także spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy, także w socjologicznym kontekście. Początek w południe w BWA przy ul. Długiej 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wrzucileś/aś coś do puszki WOŚP?

Oddanych
głosów
992
Tak
56%
Nie
34%
Pomagam potrzebującym w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Kto stoi za Putinem, kto podejmuje decyzje na Kremlu?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Senator pomaga maturzystom
 
Aktualności
Zamek Karpniki – od warowni po hotel
 
112
Wymusiła na Łomnickiej
 
Aktualności
Kiedyś tędy się szło do kościoła, a dzisiaj na zakupy
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group