Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11475
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowi aktorzy w zespole Norwida

Niedziela, 19 stycznia 2014, 7:59
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 stycznia 2014, 7:26
Autor: Elster
Jelenia Góra: Nowi aktorzy w zespole Norwida
Fot. Archiwum Teatru
Powiększyła się artystyczna część etatowej drużyny Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Dyrektor Piotr Jędrzejas zatrudnił dwoje aktorów: Martę Kędziorę i Bogusława Kudłka.

Na jeleniogórskiej scenie Teatru im. Norwida w tym sezonie Marta Kędziora pojawia się w komedii „Kolacja dla głupca” Francisa Vebera w reż. Stefana Szaciłowskiego w roli nimfomanki Marlène. W dramacie „Blackbird” Davida Harrowera w reż. Grzegorza Brala gra postać Uny, a w komedii kostiumowej rodem z XVII-wiecznej Francji - „Don Juan” Moliera w reż. Michała Kotańskiego występuje jako Karolka.

Marta Kędziora (rocznik 1986) po ukończeniu dwuletniego Studium Aktorskiego “Art-Play” Doroty Pomykały i Danuty Owczarek w Katowicach, rozpoczęła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Jeszcze jako studentka pod opieką Grażyny Krukówny wystąpiła z monodramem „Kamień na kamieniu” Wiesława Myśliwskiego na 42. Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora WROSTJA 2008.

Debiutowała na ekranie rolą Gaby w filmie krótkometrażowym „Chcę wstąpić do policji” (2010) w reż. Agnieszki Manii, który zdobył I Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich 2011 w Koninie. W 2011 roku broniła dyplom aktorski rolami w spektaklach: „Straż porządkowa - kompromis z teatrem” na podstawie dramatów Tadeusza Różewicza w reż. Uli Kijak oraz „Nasze miasto” Thorntona Wildera w reż. Jacka Jabrzyka. Na ubiegłorocznym 34. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu - wraz z grupą Sultan hagavik i Przyjaciele - odebrała główną nagrodę za Nurt Off za spektakl „Pasja: cała ta chujowa piosenka aktorska” w reż. Martyny Majewskiej.

Z kolei 35-letni Bogusław Kudłek jest już znany jeleniogórskiej publiczności z niewielkiej roli kupca Pana Niedzieli w inscenizacji sztuki „Don Juan” Moliera w reż. Kotańskiego oraz jako zwariowany zastępowy Pączek w spektaklu „Sylwestrowy Kabaret Sylwestrowy?! – w poszukiwaniu nowego…” wg tekstu Szymona Bogacza.

Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie (2002). Pracował w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (2007-2009). Występował potem na scenach warszawskich: Laboratorium Dramatu (obecnie Teatr Dramatyczny), na Woli im. Tadeusza Łomnickiego i Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Współpracował także z Teatrem Rawa w Katowicach.

Na dużym ekranie zadebiutował w „Pogodzie na jutro” (2003) Jerzego Stuhra. Zagrał potem jeszcze w kilku filmach, m.in. „Katatonia” (2004) Jacka Nagłowskiego, uhonorowanym Nagrodą Główną w konkursie kina niezależnego podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Występuje także w serialach, m.in.: „Czas honoru”, „Ojciec Mateusz”, „Samo życie”, „Na Wspólnej” czy „Hotel 52”.

Został zauważony jako Andrzej Chełmicki, syn najbogatszego i najbardziej bezwzględnego biznesmena, jeden z bohaterów serialu TVP2 „Egzamin z życia”. Stał się rozpoznawalny jako Jonasz Szmidt (zginął w 101 odcinku), „czarny charakter” w serialu Polsat „Fala zbrodni”. Dla odmiany w serialu TVN „Majka” wystąpił w roli Bartka Orłowa, grafika w firmie „Panorama Projekt”. W filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas” (2009), w reżyserii Rafała Wieczyńskiego, odtwarza postać księdza Wacława. W biograficznym „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (2013) Andrzeja Wajdy gra Bogdana Borusewicza, działacza opozycyjnego w okresie PRL.

Oboje aktorów otrzymało etat w Teatrze im. Norwida i już bierze udział w próbach do sztuki „Samobójca” Nikołaja Erdmana w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego (na jeleniogórskiej scenie wyreżyserował: „Dialogi o zwierzętach” i „Romea i Julię” – przyp. red.) i adaptacji Dany Łukasińskiej. Będzie to czwarta w tym sezonie premiera, która została zaplanowana na 8 marca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
618
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group