Spotkania z cyklu "Niedziela w Muzeum” organizowane są przez Muzeum Karkonoskie i odbywają się tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca. Od tego roku te imprezy adresowane do miłośników sztuki, historii oraz regionalistów zmieniają nieco swój profil.
Otwieramy "Niedziele w Muzeum" na prezentacje ludzi z pasją – mówi kierownik działu edukacji Muzeum Karkonoskiego Aneta Sikora - Firszt. - Zapraszamy do współpracy wszystkich fascynatów Karkonoszy i Jeleniej Góry, piszących książki, przewodniki, posiadających zdjęcia archiwalne jak i teraźniejsze, materiały wideo czy też wiedzę, którą chcieliby się podzielić. Zgłaszajcie się do nas z proponowaną tematyką. Ustalimy termin, pomożemy w przygotowaniach...poznamy wspólnie nasz region "na nowo".
Podczas pierwszej w nowej formule "Niedzieli w Muzeum" o gwiazdach kina w Karkonoszach, Zamku Chojnik oraz swoich książkach opowiedział i przedstawił materiały z tym związane Szymon Wrzesiński. To historyk, autor przewodników oraz książek o tajemnicach i ciekawostkach Dolnego Śląska. Wiele jego publikacji okazało się bestsellerami w księgarniach internetowych. Napisał trzy książki: „Polskie skarby pod Karkonoszami”, „Jelenia Góra w cieniu Hitlera”, „Zamek Chojnik: Skarby, afery i propaganda PRL”.
Wśród wielu wątków poruszonych podczas spotkania nie zabrakło tych poświęconych królowi polskich komedii – Stanisławowi Barei, niezapomnianej Marusi z filmu „Czterej pancerni i pies”, która mieszkała przez pewien czas w Jeleniej Górze, czyli Poli Raksie. Sporo czasu autor prelekcji poświęcił też filmowi wojennemu „Dzień Oczyszczania”, który w większości był kręcony na Zamku Chojnik.