Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach: dla szkół podstawowych i gimnazjów oraz dla szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników było po pierwsze uczestnictwo w drugich dniach otwartych spółki Wodnik i odwiedzenie jej dwóch obiektów: oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody, a następnie stworzenie dowolnej pracy w temacie „Wody, ścieków i ochrony środowiska”. Na konkurs wpłynęło 6 prac z czterech szkół.
– Wszystkie były na bardzo wysokim poziomie dlatego postanowiliśmy wszystkich uhonorować – mówił Wojciech Jastrzębski, prezes spółki Wodnik na oficjalnym rozdaniu nagród w Stacji Uzdatniania Wody przy ulicy Wróblewskiego w Jeleniej Górze. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z uczestnictwa w konkursie dzieci i młodzieży, zależy nam bowiem żeby jak najwięcej młodych ludzi zobaczyło na czym polega nasza praca. To są nasi przyszli klienci, bardzo świadomi, z którymi będziemy układali sobie stosunki. Przez te konkursy chcemy eliminować pewne stereotypy, które w dalszym ciągu funkcjonują, chcemy też wypracować dobre nawyki.
Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych odebrali uczniowie Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze: Kamil Wierzbicki i Grzegorz Nowicki.
– Przygotowaliśmy pracę multimedialną i film. W filmie znalazł się cały przebieg destylacji wody na całym terenie obiektu, w którym się obecnie znajdujemy. W pracy multimedialnej podzielonej na dwie części zaprezentowany został proces zarówno destylacji wody, jak i jej filtracji na oczyszczalni ścieków – mówili zwycięzcy.
Każdemu z nich przygotowanie swojej pracy zajęło po pięć godzin. Obydwaj odebrali fantom do nauki pierwszej pomocy dla szkoły, a dla siebie bony na zakupy w Empiku.
– Wzięliśmy udział w konkursie, bo zainteresował nas obiekt, który ogólnie jest zamknięty dla osób z zewnątrz, chcieliśmy się też dowiedzieć co dzieje się z wodą zanim trafi ona do naszego kranu – mówią Kamil i Grzegorz.
Daria Grabowska i Joanna Jagielska, które jako reprezentantki szkoły odebrały nagrodę za pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych przygotowały makietę zatytułowaną „Bez wody nie istnieją zawody”.
- Na makiecie pojawiły się zdjęcia, które przedstawiają m.in. zawód fryzjera i mycie głowy, mycie szyb, woda wykorzystywana do przygotowywania posiłków przez kucharzy i inne. Chcieliśmy pokazać, że w pewnych zawodach woda jest po prostu niezbędna. Przygotowaliśmy to przez kilka dni, trzeba było zrobić zdjęcia, wywołać je i złożyć w jedną całość, ale opłacało się – mówią Daria Grabowska i Joanna Jagielska.
Laureaci odebrali nagrody z rąk prezydenta miasta Marka Obrębalskiego, który uczestniczył w pracach jury oraz Wojciecha Jastrzębskiego, prezesa spółki Wodnik i organizatora konkursu.