Obecnie trwa nabór do Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Policealnej dla Dorosłych oraz na krótsze kwalifikacyjne kursy zawodowe. Choć oferta jest naprawdę bogata, to na szczególną uwagę zasługują nowe zawody w szkole policealnej: opiekun osoby starszej, opiekun w domu pomocy społecznej , opiekunka środowiskowa, asystent osoby niepełnosprawnej.
Szkolenie teoretyczne i praktyczne odbywa się na miejscu. Szkoła posiada akredytację na prowadzenie egzaminów państwowych z zakresu kwalifikacji w zawodach, w związku z czym egzamin słuchacze zdają w tutejszej placówce. Wszystkie zajęcia odbywają się w profesjonalnych pracowniach dydaktycznych, wyposażonych zgodnie z wymaganiami Centralnej Komisji Edukacyjnej.
Zdobytą wiedzę słuchacze sprawdzają na obowiązkowych praktykach m.in. w domach pomocy społecznej. - Staramy się także o możliwość wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe. Mam nadzieję, że nasi uczniowie będą mogli z tego skorzystać już od styczna przyszłego roku – mówi dyrektor CKU Anna Skibińska. - Oprócz kształcenia ściśle kierunkowego, nasi słuchacze uczą się także języka obcego zawodowego. W zależności od zapotrzebowania jest to angielski lub niemiecki – dodaje Anna Skibińska.
Podczas wizyty w CKU zaprezentowano nam także pracownie dydaktyczne, w których odbywają się zajęcia oraz egzaminy zawodowe. Odpowiednio do każdego zawodu wyposażone sale pozwalają na sprawdzenie swoich umiejętność w praktyce.
Szkoła Policealna oferuje także kształcenie w innych zawodach: technik rachunkowości, technik administracji, technik BHP, technik archiwista oraz technik usług fryzjerskich.
Nauka w Liceum Ogólnokształcącym trwa 3 lata, a w Szkole Policealnej od roku do dwóch lat.
Zaletą kształcenia jest semestralne rozliczanie z procesu dydaktycznego słuchaczy – zaznacza Dyrektor. Dzięki temu uczący się w innej szkole, mogą przejść do nas i zacząć naukę od wyższego semestru. Jeśli ktoś rezygnuje z innej szkoły i przychodzi do nas np. po dwóch zaliczonych semestrach, może kontynuować naukę, a nie zaczynać od początku – dodaje.
Naukę można pogodzić z pracą, a nawet ze studiami. Zajęcia odbywają się zaocznie, w każdy weekend co dwa tygodnie lub w systemie wieczorowym – trzy razy w tygodniu. - Plan staramy dopasować do naszych słuchaczy, chcemy, aby byli zadowoleni i nie musieli rezygnować z pracy na rzecz zająć – informuje dyrektor CKU.
Oferta Szkoły Policealnej z zakresu zawodów opiekuńczych jest okazją na zdobycia państwowych kwalifikacji i tytułu zawodowego dla osób już zatrudnionych
Poza tym, jeśli słuchacz pracuje więcej niż dwa lata w zawodzie, nie musi odbywać już obowiązkowych praktyk.
Dzięki finansowaniu przez Miasto Jelenia Góra słuchacze nie ponoszą żadnych kosztów nauki. W szkole udzielane są także stypendia, a osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów edukacji.